Bir nesil daha tükendi: Yalnız George yaşamını yitirdi

  • 15:28 9 Ocak 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ- Hawaii Üniversitesi'nin labaratuvarında doğan ve 14 senelik ömürünü tek başına geçirdiği için 'Yalnız George' lakabını alan salyangoz yaşamını yitirdi.George'un ardından dünyada ağaç salyangozu (Achantinella Apexfulva) türünün nesli tükenmiş oldu.
 
Hawaii Üniversitesi'nin labaratuvarında doğan ve 14 senelik ömürünü tek başına geçirdiği için 'Yalnız George' lakabını alan salyangoz yaşamını yitirdi. Bilimsel adı 'Achantinella Apexfulva' olan bu ağaç salyangozu türünün son üyesi hayatını kaybetmiş oldu.
 
Hawaii Üniversitesi'nden profesör Emeritus Michael Hadfield, "Achatinella Apeksfulva, son on yıl boyunca Hawaii adalarında nesli tükenmiş yüzlerce salyangoz türü arasına girdi" dedi.
 
Adada daha önce 11 farklı aileden 800 tür salyangoz olduğu belirtilirken, bunların dörtte üçünün soylarının tükendiği ifade ediliyor. Kalan diğer türlerin neslinin de on yıl içerisinde tükeneceğini belirtiliyor.
 
1997 yılında, eyalette kalan Achantinella Apexfulva türünün son 10 örneği, Hawaii Üniversitesi laboratuvarına getirilmişti. 10 salyangozun üremesi için çalışma yapan üniversite görevlileri, birkaç yavrunun dünyaya gelmesini sağlamış olsalar bile yavrular bilinmeyen bir nedenden ötürü hayatlarını kaybetmişlerdi.
 
Salyangoza George ismi, yine kendi türünün son örneği olan Pina Adası kaplumbağası Yalnız George'dan esinlenilerek verilmişti.