İSİG açıkladı: Ocak ayında en az 11 kadın işçi yaşamını yitirdi

  • 14:01 4 Şubat 2019
  • Emek/Ekonomi
HABER MERKEZİ - İSİG Meclisi, Ocak ayı iş cinayetleri raporunu paylaştı. Rapora göre, 10'u çocuk, 11'i kadın ve 19'u göçmen olmak üzere 155 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti.
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Ocak ayı iş cinayetleri raporunu paylaştı. Raporda, Ocak ayı boyunca, 10'u çocuk, 11'i kadın ve 19'u göçmen olmak üzere en az 155 işçi zehirlenme, boğulma, ezilme, kalp krizi, yüksekten düşme gibi nedenlerle hayatını kaybettiği kaydedildi. İSİG'in paylaştığı raporda, tüm işçi ölümlerinin ortak nedeninin kötü barınma koşulları ve bununla bağlantılı olarak ısınma sistemi, elektrik sistemi ile ilgili sorunlar olduğu belirtildi. Raporda, Ocak ayında işyerlerinde çalışırken ya da barınırken ısınmak isteyen ve bu durumdan kaynaklı yanarak ya da zehirlenerek 15 işçinin hayatını kaybettiği aktarıldı.
 
10 çocuk hayatını kaybetti
 
Raporda, "İş cinayetlerinin, yüzde 82'sini ulusal ve yerel basından; yüzde 18'ini ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla Ocak ayında en az 155 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Raporumuzda meslek hastalığı nedeniyle gerçekleşen hiçbir iş cinayeti yok" denildi. 155 kişiden 135'inin işçi veya memur, 20'sinin çiftçi ve esnaftan oluştuğunun kaydedildiği raporda, hayatını kaybedenlerden 11 kadın işçinin tarım, tekstil, ticaret, eğitim işkolları ve işkolu belirlenemeyen organize sanayide çalıştığı ifade edildi.
 
'2018 'çocuk işçi' cinayetlerinin en fazla olduğu yıl'
 
Raporda, Ocak ayı boyunca 3'ü 14 yaş ve altında olmak üzere 10 çocuk, tarım, gıda, tekstil, ağaç,  ticaret, metal ve hurda sektöründe yaşamını yitirdiği kaydedildi. Raporda, "Çocuk işçi cinayetleri gerek işkolu gerek ülke bazında yaygın bir şekilde işlenirken Türkiye'de devletin ve patron temsilcilerinin Ocak ayı boyunca yaptığı 'çocuk işçiliği bitiriyoruz' açıklamalarının ise sadece propaganda amaçlı yapıldığını artık herkes biliyor" denildi. Hükümet tarafından 2018 yılının "Çocuk İşçilikle Mücadele Yılı" olarak ilan edildiğinin ancak 2018'in ilk on bir ayında en az 66 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğinin vurgulandığı raporda, "Bu sayı şu ana kadar tespit edebildiğimiz çocuk işçi cinayetlerinin en yüksek olduğu yıl olarak tarihe geçti" ifadeleri kullanıldı.
 
Raporda şu bilgiler de yer aldı: 
 
“*Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, gemi/tersane, belediye/genel işler, metal, tekstil, ağaç, enerji ve güvenlik işkollarında gerçekleşti.
 
* En fazla ölüm nedeni zehirlenme/boğulma ezilme/göçük, trafik/servis kazası, kalp krizi ve yüksekten düşme. Aylardır belirttiğimiz uzun, yoğun ve fazla çalışmanın çıplak bir sonucu olan kalp krizi sonucu olan ölümlerdeki artış sürüyor.  
 
* Ocak ayında Türkiye'nin 43 şehrinde ve yurtdışında üç ülkede iş cinayeti gerçekleştiğini tespit ettik. En çok iş cinayeti İstanbul, İzmir, Ankara, Aydın, Şanlıurfa, Samsun, Antalya, Bursa, Kocaeli ve Tekirdağ'da yaşandı.
 
* Ölenlerin 3'ü (yüzde 1,93) sendikalı işçi, 152 işçi ise (yüzde 98,07) sendikasız. Sendikalı metal ve belediye işkollarında çalışıyordu. Diğer yandan ölen başka sendikalı işçiler de olabilir. Ancak kâğıt üzerinde olan sendikal üyeliklerinin gerçek bir örgütlülük olmaması ve birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi sonucu net bir bilgi verme şansımız olmadığını da belirtelim. Bu durum özellikle kamu çalışanı ya da memur sendikaları açısından daha da tespit edemediğimiz bir husus.”