Cizre’nin tarihi Eski Çarşı’sına rağbet azalıyor

  • 09:11 5 Şubat 2019
  • Emek/Ekonomi
ŞIRNAK - Cizre’deki tarihi Eski Çarşı ekonomik krizle boğuşurken, çarşıdaki az sayıda kadın esnaf kepenk kapatma noktasına geldi. Bu süreci atlatmak istediklerini belirten Gülizar Ölmez, destek beklediklerini söyledi. 
 
Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan tarihi Eski Çarşı (Çarşiya Kevn), ekonomik kriz nedeniyle zor günler geçiriyor. Yıllardır ilçede tütüncüsünden kalaycısına kadar onlarca dükkânın bulunduğu Çarşı, son yılların en durgun aylarını yaşıyor. Müşterisinin eskiye oranla azaldığı Çarşı’da yeteri kadar gelir elde edemeyen esnaf, kepenk indirmek zorunda kaldıklarını belirtti. Yüzlerce esnafın bulunduğu Çarşı’da, hiç siftah yapamadan günü bitirenler olurken, en çok etkilenen kesim ise kadın esnaf. 
 
‘Kepenk indirme durumuna geldik’
 
Çarşıdaki az sayıda kadın esnaftan Gülizar Ölmez, 4 yıldır kıyafet ve el işi dükkanı işletiyor. Son iki yıldır çok az iş yaptığını dile getiren Gülizar, “Sabahtan bu yana buradayım ama daha siftah bile yapamadım. Bir kadın esnaf olarak bu işi yürütmek özellikle bu kriz sürecinde çok zor. Artık dükkânı kapatmayı bile düşünüyorum. Ki bu dükkânda sadece ben değil onlarca kadın daha para kazanıyor ve emeklerini sergiliyor. İnsanlar krizden dolayı alışveriş yapmıyor. Eskisi gibi değil, esnaf çok zor durumda. Biz kadınlar için daha da zor” dedi. 
 
‘Çarşı eski rağbetini kaybetti’
 
Tarihi olmasına rağmen Çarşı’ya rağbetin olmadığını kaydeden Gülizar, “Burası yıllardır var ve eskiden tıklım tıklımdı. Daha kaç yıl öncesine kadar insanlardan geçilmiyordu. Ama şimdi çok az insan görürsünüz. Çünkü alışveriş yapacak güçleri yok. Maddi durumda sıkıntıları var. İşsizlik zaten ön planda, insanların da genelde çoğu işsiz olduğu için bu nedenle kimse bir şey almıyor” diye konuştu.
 
‘Kadın esnafa destek vermeleri gerekiyor’ 
 
Kadın esnaf olarak bu süreçten daha fazla zarar etmeden çıkmak için destek beklediklerini vurgulayan Gülizar, şöyle dedi: “Kadın esnaf olarak ben bütün kadınlar adına destek istiyorum. Çünkü biz kadınların bu süreçte daha çok güç alması lazım. Maddi anlamda kalkınmak için güç ve destek gerekiyor. Çarşı’nın eski haline dönmesi ve esnafın kepenk indirmemesi için krizin bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu süreçte köydeki insanlar bile bir şey yapamadıkları için şehirlere yerleşiyorlar. Burada da aynı şekilde olunca kriz daha da derinleşiyor.”