'TARİŞ'te olanlar ülkenin özetidir'

  • 18:27 8 Şubat 2019
  • Emek/Ekonomi
İZMİR - TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası'nda işten çıkarılan 7 işçi için açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Tariş'te yaşananların Türkiye'deki çalışma yaşamının özeti olduğunu vurguladı. 
 
İzmir'de TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası'nda işten çıkarılan 7 işçi için destek açıklaması yapıldı. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilciliği ve bağlı sendikaların çağrısıyla, Çiğli'deki TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Fabrikası önünde yapılan açıklamaya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan katıldı. İşçiler fabrikanın önünde "39 yıl sonra TARİŞ direnişi" pankartı astı. 
 
'TARİŞ gelenektir, mücadeledir'
 
Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde otobüs şoförü olarak çalışırken, DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikası'na üye oldukları gerekçesi ile işten çıkartılan belediye işçileri de eyleme katılarak destek verdi. Arzu, "TARİŞ gelenektir, mücadeledir. 39 yıl sonra bugün yine TARİŞ direnişinde omuz omuzayız" dedi. Çalışma Bakanı ve Cumhurbaşkanı'nın yaşananlara sessiz kalarak suça ortak olduklarını söyleyen Arzu, TARİŞ'te yaşananların Türkiye'deki çalışma yaşamının özeti olduğunu vurguladı. 
 
'İşçi arkadaşlarımız demokrasi mücadelesi vermekte'
 
Arzu, "Bugün Türkiye'de her 4 gençten 1'i işsiz. Büyük kentlerde her 3 kadından 1'i işsiz ve Türkiye'de her 100 işçiden yalnızca 10'u sendikalı. Bu kara tablonun yalnızca bir tane sorumlusu var. 16 yıldır bu ülkeyi yöneten AKP iktidarıdır" ifadelerini kullandı. 
TARİŞ'te, Flormar'da, Cargill'de patronların, sendikalı oldukları için işçileri işten çıkardığını belirten Arzu, "Patronlar şunu unutmasınlar işçi sınıfının örgütsüz, sendikasız olduğu ülkede kimsenin rahatı, huzuru olmaz. Böyle bir ülkede demokrasiden de söz edilemez. TARİŞ işçisi arkadaşlarımız burada aynı zamanda bir demokrasi mücadelesi vermektedir. Bu ülkede artık korunacak demokrasi yoktur. Kurulacak demokrasi vardır. Bu ülkede demokrasiyi kuracak, cumhuriyete sahip çıkacak ve emeğin ülkesini kuracak ancak ve ancak işçi sınıfıdır. Burada TARİŞ yönetimini atılan işçileri geri almaya ve bizimle masaya oturmaya davet ediyoruz. TARİŞ işçisi arkadaşlarımızın direnişini selamlıyorum ve DİSK olarak sonuna kadar bu direnişin arkasında olacağımızı belirtiyorum" şeklinde konuştu.