Bir dönemin en gözde çarşısı şimdi karanlıkta!

  • 09:04 12 Mart 2019
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Diyarbakır'da bir dönem turistlerin akın ettiği ve ticaretin en yoğun merkezlerinden biri olan Selahattin Eyyubi Kapalı Çarşısı, şimdilerde esnafsız ve elektriksiz adeta korku tünelini andırıyor. Belediyeye bağlı olan ve şimdiki yetkililerin ilgilenmediği kimi çarşı esnafı kepenk indirirken, kimi esnaf da elektrik faturalarını ödeyemedikleri için karanlıkta ekonomik krize direniyor.
 
Diyarbakır'ın Sur ilçesine bağlı Dağkapı Meydanı kentin en işlek alanlarından biri. Meydanda bulunan ve bir dönem ticaretin en yoğun olduğu merkezlerden biri olan Selahattin Eyyubi Kapalı Çarşısı bugün neredeyse boş. Ekonomik kriz nedeniyle kira, vergi ve elektrik faturalarını ödeyemeyen esnaf, kepenk kapattı. Ekonomik krize direnen bir kısım esnaf ise, elektrik faturalarını ödeyemedikleri için karanlıkta iş yapmaya çalışıyor. Çarşının elektriksiz oluşu karanlık bir tünel görümü verirken, esnaf çarşının çıkış merdivenlerini üzerine minder sererek müşteri bekleme yeri olarak kullanıyor.
 
‘Elektrik ve kira borcundan kaynaklı dükkanım 7 aydır kapalı’
 
Yaşadığı mağduriyetin sözle anlatılamayacak denli fazla olduğunu belirten Elif Aykaç, ekonomik krizin tüm esnafı derinden etkilediğini vurguladı. İşletmesinin belediyeye bağlı olduğu ve bugün kirasını ödeyemez duruma geldiğini kaydeden Elif, elektrik faturasını ödeyememesinden kaynaklı da karanlıkta kaldığını söyledi. Yaklaşık 7 aydır iş yapamaz durumda olduğunu ve kepenklerini kapatmak zorunda kaldığını aktaran Elif, 5 yılı aşkın süredir faklı alanlarda esnaflık yaptığını, devam eden ekonomik kriz nedeniyle işletmelerini birer birer kapatmak zorunda kaldığının altını çizdi. 
 
AKP'li olduğunu ve yaşanan ekonomik krizi en derinden hissedenlerden biri olduğunu belirten Elif, belediye ve Vali’nin ise tüm başvurularına olumsuz yanıt verdiğini aktardı. Elif, yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi: "Farklı alanlarda ve yerlerde çalıştım. Kiraları karşılayacak durumda olmadığım için iş yapabilme umuduyla son olarak Selahattin Eyyubi Kapalı Çarşısı'na geldim. Kapalı Çarşı'da herkes 'yapamazsın' dedi. Ama ben zoru seven biri olarak 'yapabilirim' dedim ve yemek dükkanımı açtım. Tüm zorluklara rağmen dükkanımı işletmeye çalıştım. Kiraladığım yerde başta su olmak üzere çok fazla eksiklik vardı. Her şeyi hallettim diye düşünürken, ekonomik krize bağlı olarak dükkan ihtiyaçları başta olmak üzere bir çok ürüne getirilen zamlar beni ve esnaf arkadaşlarımı iş yapamaz duruma getirdi. Pasajın durumu iyiye gitmiyor. Konuya ilişkin görüştüğümüz kurumlar da sıcak bakmıyor. Ekonomik krizden en çok etkilenen kadın esnaf oluyor. Elektrik ve kira borcundan kaynaklı dükkanım 7 aydır kapalı."
 
'Esnaf bu yoklukta geçim sağlamaya çalışıyor’
 
Bazı dükkanlarda ise karanlıkta iş yapıldığını belirten Elif, "Dükkanıma komşu bir esnaf amcamız var. O ise tüm bu yokluğa rağmen, karanlıkta da dahi olsa dükkanını açıyor ve geçimini sağlamaya çalışıyor. Esnaf bu yoklukta geçim sağlamak istiyor ama görünen o ki zor. Dükkanlar sonuçta belediyeye bağlı. Kiralarımızı belediyeye ödüyoruz. Belediyenin kira konusunda yardımcı olması gerekirdi. Ama tüm başvurularımıza herhangi bir olumlu cevap verilmedi" diye konuştu. 
 
'Şimdiki belediye bizi dikkate almıyor' 
 
Esnaf Burhan Yalçın ise, ödeyemediği faturalar yüzünden iş yapamaz duruma geldiğini vurgulayarak, birçok esnafın ise ekonomik krize daha fazla dayanamayıp kepenkleri indirdiğini söyledi. Pasajın seçimden seçime hatırlandığını ifade eden Burhan, seçim sonrası ise kimsenin kapılarını çalmadığını kaydetti. Burhan, "Ekonomi gittikçe kötüye gidiyor. İşportacılık yapmayı düşünüp ürünlerimi dışarıya çıkardım ama yine de satış yapamadım. Ürünlerim elimde kaldı. Eskiden belediye pasaj ile ilgilenir, onarımı için taleplerimizi dinlerdi. Ama şimdiki belediye bizlerin taleplerini dikkate almıyor. Pasajın tamamı belediyeye ait ama şuan Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı'na bağlı Tertemiz Çamaşır Evi ve yine pasajda bulunan Kıbrıs Gazileri Derneği ile bir iki iş yeri dışında elektriği olan işletme yok. Esnaf kan ağlıyor" ifadelerini kullandı. 
 
'Pasaj korku tüneline dönüştü'
 
Selahattin Eyyubi Kapalı Çarşı’nın çaycısı da çarşının esnafsız ve elektriksiz korku tüneline dönüştüğünü dile getirdi. Kendisinin de iş yapamaz duruma geldiğini belirten çaycı, “Sayıları 5 parmağı geçmeyen esnaf hala iş yapabilmek için direniyor. Benim durumum ise iş yapmaya çalışan esnaflardan farksız değil” dedi.