Pazardan eli boş dönen ev emekçileri: Geçinemiyoruz!

  • 09:08 14 Mart 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Savaş politikalarından kaynaklı mutfağa sebze ve meyve alamayan kadınlar, pazardan eli boş döndüklerini belirterek, “Geçinemiyoruz. Bu bir gerçek” dedi. 
 
Ekonomik kriz yaşamın tüm alanlarına yayılarak devam ederken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Domates, patlıcan, patates, sivri biber diyorlar. Düşünün, bir merminin fiyatı nedir? Bir mermi kaç domates eder” sözleriyle krizin kaynağının savaş politikaları olduğunu itiraf etmişti. Krize çözüm olarak ise belirli kentlerde tanzim satış noktaları oluşturuldu. Halkın uzun kuyruklarda ucuza sebze aldığı tanzim satış noktaları, çözüm olma bir yana var olan çözümsüzlüğü daha da derinleştirdi. 
 
Van’da haftanın 7 günü kentin birçok mahallesinde kurulan semt pazarları, fiyatların daha uygun olması sebebiyle kadınların uğrak yeri oluyor. İpekyolu ilçesine bağlı İskele Yolu üzerinde kurulan pazarda, kadınlar bir kilo sebze alamadıklarından yakındı. 
 
‘Sebzesiz bir ayı daha geride bıraktık’ 
 
Çocuklarına kıyafet almak için pazara gelen Ayten Hazan, fiyatların yüksek olmasından kaynaklı hiçbir şey alamadığını belirtti. Kışın et fiyatları ile sebze fiyatı arasında hiçbir fark olmadığını ifade eden Hazan, “Emekli maaşıyla bir aile geçindirmeye çalışıyoruz. Ay sonunu zor getiriyoruz. Okuyan 4 öğrencim var. Benim için mutfak alışverişinden ziyade çocuklara kıyafet almak artık bir lüks. Çünkü ancak mutfak alışverişi yapabiliyorum. O da sebzesiz bir ayı daha geride bıraktık” dedi. 
 
‘Hakkımız haram olsun’ 
 
“Rabbim bu zulmü kabul etmesin, hakkımız haram olsun” sözleriyle pazardan yine alışveriş yapamadan dönen Naime Çelli ise, “Yeşil soğanın fiyatı 6 TL, bütün sebzelerin fiyatları 5 TL’den başlıyor. Geçinemiyoruz. Artık yeter bu halkımıza zulümdür” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bir aydır meyve yüzü görmedik’ 
 
Emine Kurt ise, geçen hafta pazardan sadece yarım kilo sebze alabildiğini dile getirerek, “Bu hafta yarım kilo bile alamadım. Söylenecek çok söz var. İsterlerse beni idama götürsünler. Ama bu hayatın gerçeği geçinemiyoruz. Bir aydır meyve yüzü görmedik” diye konuştu.