HDK Emek Meclisi: Yeni bir yaşamı kurmak için, 1 Mayıs’ta alanlara

  • 19:47 13 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - HDK Emek Meclisi yaptıkları basın açıklaması ile bütün demokratik kitle örgütlerini ve işçileri 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne katılım çağrısı yaptı.
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Emek Meclisi, Kadıköy Süreyya Operası önünde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne katılım için basın açıklaması düzenledi. “Yeni bir yaşamı kurmak için, 1 Mayıs’ta alanlara” şiarıyla düzenledikleri açıklamayı HDK Emek Meclisi Üyesi Doğan Adalı yaptı.
 
‘Sendikaya üye olmak isteyen işçiler cezalandırılıyor’
 
Doğan, 1 Mayıs’ta tüm işçileri, emekçileri, kadınları ve ezilen herkesi alanlarda yan yana durmaya ve mücadele etmeye çağırdı. İşsizliğin uç boyutlara ulaştığını, işsizlik oranının gün be gün büyüdüğü bir dönemde 1 Mayıs’a girdiklerinin altını çizen Doğan, “Çarşı pazar el yakarken, patronlar ekonomik krizi fırsata çevirmeye, işyerlerinde daha az işçi ile daha çok iş yapmaya, yaptırmaya çalışarak krizin yükünü işçi sınıfının sırtına yıkmak istiyorlar” dedi. Örgütlenmek ve sendikalaşmak isteyen işçilerin, yasalar çiğnenerek her türlü baskı ve işten atma tehdidi ile karşı karşıya kaldığını aktaran Doğan, yasalarda sendikaya üye olmanın engellenmesinin suç olduğunu ancak patronların fiili olarak sendikaya üye olmak suçmuş gibi işçileri cezalandırma yoluna gidildiğini vurguladı.. 
 
‘Açlık grevleri kritik aşamaya gelmiştir’
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebi ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in öncülüğünde başlayan ve tüm cezaevlerine yayılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevine dikkat çeken Doğan, ”Tecrit sistemin tüm topluma yayıldığı, mücadelelerin birbirinden kopartılıp yalnızlaştırılarak kırılmaya çalışılıyor. Hak mücadelesi yürütenlerin adeta tecride tabi olduğu bir dönemde hapishanelerde İmralı tecridine karşı Leyla Güven tarafından başlatılan ve bugün yaklaşık 7 bin tutsağın katıldığı açlık grevleri kritik aşamaya gelmiştir. Hapishanedekilerin sesine ses katmak, ölüme karşı yaşamı savunmak vicdani ve insani bir görevdir” ifadelerini kullandı.
 
‘Her yerde 1 Mayıs, Her yerde Birleşik 1 Mayıs’
 
Doğan son olarak şunları söyledi: “İşçi-emekçilerin yaşadığı topyekûn sorunlara karşı kesintisiz yürüttüğümüz bu mücadelede 1 Mayıs’ın birleşik ve kitlesel kutlanması, geleceğin belirlenmesinde ve saldırıların geri püskürtülmesinde önemlidir. 1 Mayıs’ı kapitalist uygarlığın krizine karşı birleşik mücadelenin büyütüldüğü bir yıl olacaktır. Topyekûn saldırıya karşı topyekûn direniş ruhuyla  ‘Her yerde 1 Mayıs, Her yerde Birleşik 1 Mayıs’ diyerek tüm ezilenleri, ötekileştirenleri, işçileri, emekçileri, gençleri, kadınları HDK Emek Meclisleri olarak 1 Mayıs’ta bir kez daha meydanlarına çağırıyoruz”
 
Basın açıklaması, “Yaşasın 1 Mayıs”. “Bijî yek Gûlan" sloganlar ile sona erdi.