Kadınlardan krize karşı alternatif ve kolektif üretim!

  • 09:06 17 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Kendi imkanlarıyla oluşturdukları seralarda sebze ve meyve yetiştiren kadınlar, ekonomik krize karşı alternatif üretime geçtiklerini söyledi. 
 
Van’ın Edremit ilçesine bağlı Süphan mahallesinde kadınlar, seralarda yetiştirdikleri sebze ve meyvelerle geçimlerini sağlıyor. Kendi imkanlarıyla oluşturdukları seralarda 4 yıldır ekim yaptıklarını belirten Azize Bakır, toprakla buluşturdukları tohumlar fide halini alınca ise toprakla bütünleştirdiklerini söyledi. Azize, “Birçok sebzeye ait tohum ekiyoruz. Biber patlıcan, karpuz, kavun, domates gibi sebzeler yetiştiğinde ise Erciş ilçesinde tuttuğumuz tarlada ekimini yapıyoruz. Yorucu olsa da işimizi büyük bir zevkle yapıyoruz” dedi. 
 
‘Krize karşı kendi ürettiklerimizle ayakta durabiliriz’
 
“Kadının üretmekten başka yolu yok” diyen Haliye Koç ise, ekonomik krize karşı alternatif üretim yaptıklarını vurguladı. Haliye, şöyle devam etti: “Ailemizi geçindirmek zorundayız. Bu krize karşı kendi ürettiklerimizle karşı durabiliriz. Bu şekilde hayata tutunabiliyoruz. Kış boyunca hiçbir sebze alamayan insanlar var. Bizler ürettiğimiz seralarda bunun önüne geçiyoruz. Bu da bize büyük bir mutluluk veriyor.”