‘Yedi bin çocuğun yedi bin beyaz tülbentli annesi 1 Mayıs’ta buluşuyor'

  • 13:44 17 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - HDP İstanbul İl Örgütü, yaklaşan 1 Mayıs dolayısıyla, “Krize karşı, emeğin kurtuluşu, halkların kardeşliği” ve “Tecride son verilsin Leylalar yaşasın” şiarıyla 1 Mayıs İşçi Bayramı için çağrı yaptı. HDP çağrısında, “Cezaevinde ölüm sınırına gelmiş yedi bin çocuğun yedi bin beyaz tülbentli annesi ‘Hawar, edi bese, yetti gayrı’ diyerek 1 Mayıs’ta buluşacak” diye belirtti.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, "Krize karşı emeğin kurtuluşu, halkların kardeşliği" ve "Tecride son verilsin, Leylalar yaşasın" şiarıyla Kazancı Yokuşu'nda yaptığı basın açıklamasıyla 1 Mayıs’ın startını verdi. Açıklamaya HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Züleyha Gülüm, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek katıldı. “Beyaz tülbentini tak da gel! Yaşasın 1 Mayıs, Biji Yek Gulan!” diye açılan pankarta beyaz tülbentler takıldı. Açıklamayı HDP İstanbul Emek Komisyonu üyesi Yaşar Yılmaz Altunbilek okudu. 
 
1 Mayıs’a demokratik mücadelenin yükseldiği bir ruhla hazırlanıldığı belirtilen açıklamada, “Bu 1 Mayıs’ı da ağır bir kriz ortamında karşılıyoruz. İşçi sınıfının hak ve özgürlük mücadelesi önündeki engellerin aşılması için elbette alanlarda taleplerimizi dile getireceğiz. Ancak biliyoruz ki ağır baskı koşullarında hak mücadelesi ekonomik taleplerle sınırlı tutulamaz” diye ifade edildi. 
 
‘Mazbataların verilmemesi irade gaspı’
 
Yaşanan tüm hukuksuzluklar ve baskıların Kürtlerin iradesini kıramadığının kaydedildiği açıklamada, seçimden sonrada açık usulsüzlük ve hilelerin önlenmesi için HDP’nin yaptığı tüm başvuruların anında reddedildiği hatırlatıldı. Açıklamada, seçilmiş belediye eşbaşkanları ve meclis üyelerinin KHK’li oldukları için mazbatalarının verilmemesinin hak gaspı, irade gaspı olduğunun altı çizildi. 
 
‘Leyla Güven verdiği sözü yerine getiriyor’
 
Türkiye’nin tarihin en kitlesel açlık grevi eylemini yaşadığına dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlar dile getirildi: “Cezaevlerinde açlık grevine yatan yedi bin insan barışa, demokrasiye, emeğe getirilen kuşatmayı, tecridi kırmak için canlarını ortaya koydular. 161 gündür açlık grevinde olan milletvekili Leyla Güven halkına verdiği sözü yerine getiriyor ve iktidarı İmralı Cezaevi’nde kendi hukukunu uygulamaya davet ediyor. Biliyoruz ki bir yerdeki hukuksuzluk tüm topluma yayılıyor ve bu yasa tanımaz yönetim anlayışı, olağanlaşarak tüm toplumu esir alıyor. Kürt sorunu başta olmak üzere ülkemizin en temel sorunları bu anti-demokratik tutumlarla çözülemez. Bu nedenle gerek emekçilerin sorunu ve gerekse Kürt sorunu demokrasi güçlerinin mücadelelerini yükseltmesiyle çözülecektir. Yedi bin tutuklunun barış, demokrasi, adalet ve özgürlük için ölüm sınırına geldiği bu aşamada açlık grevlerine sessiz kalmak, emeğin özgürleşmesi mücadelesine ve halkların kardeşliği mücadelesine sessiz kalmak demektir.”
 
‘Kürt sorununun çözümü için mücadeleye’
 
Cezaevlerinde ölüm sınırına gelmiş yedi bin çocuğun, yedi bin beyaz tülbentli annesi ile 1 Mayıs’a katılım çağrısı yapılan açıklamada, “Yedi bin beyaz tülbentli anne ‘Hawar, edi beşe, Yetti gayri’ diyerek buluşuyor. 31 Mart seçmen ruhu demokrasi ve Özgürlük mücadelemizde sürdürülecek ve 1 Mayıs alanlarında yankılanacaktır. Tüm İstanbulluları bu ruh ve bilinçle 1 Mayıs alanlarında özgürlüğe, barışa, Kürt sorununun çözümüne, emeğin hakları için mücadeleye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.
 
Ardından konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek ise “Onların bıraktığı bayrağı devir altığımızı belirtiyoruz. Aradan 42 yıl geçti bu ülkede hala demokratik kriterler demokratik hukuk devleti tesis edilemedi. Geçmişten bu güne demokratik mücadelede yaşamını yitirenler hep bir şeyi arzuladılar. Bu ülke halklarımızın hak ettiği demokratik bir ülke olmasını arzuladılar. İşte bizler bu gün toprağa düşenlerimizin bayrağını devir alanlar olarak bir araya geldik” dedi.
 
‘Bu açlığa son demeliyiz’
 
Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakıldı. Daha sonra İstiklal Caddesi’nde 1 Mayısa çağrı bildirileri dağıldı. Daha sonra  çok sayıda polisin grup ile birlikte yürümesi üzerine HDP Sultangazi İlçe Eşbaşkanı Zübeyde İnce yüksek sesle “İşçi korkutuluyor. İşçi susturuluyor. İşçi emeğinin karşılığını alamıyor. İşçi emeğin hakkını arayamıyor. Hakkını arayan işçi işten atılıyor. Hakkını arayan işçi tehdit ediliyor.  Üç kuruş maaşla hepimiz evimizde açız. Bu açlığa son demeliyiz. Asgari ücretle, aldığımız emekli maaşla buzdolabımız boştur. Dünyanın çarkını çeviren işçidir. Neden emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Neden çalıştığımız halde açız. Çünkü bu sistem bu düzen patronlardan yana olduğu için işçi susuyor, işçi sesini çıkaramıyor. Ülke karakol ülkesi olmuş, ülke yasaklar ülkesi olmuş. Sevgili işçi kardeşler hep birlikte 1 Mayıs’ta mutlaka direne direne mutlaka bu baskının, bu tehdidin sonunu getireceğiz” diyerek 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı.
 
Bildiri dağıtımı Galatasaray Lisesi önünde son buldu.