Arzu Çerkezoğlu: Yargı hukuka uygun kararlar almalı

  • 14:58 17 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - Yerel seçimlerin üzerinden 17 gün geçmesine rağmen iktidarın sandıktan çıkan iradeye hala saygı göstermediğini ifade eden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Türkiye'nin çok ciddi sorunları varken, ülkemizi yönetenler sorunları derinleştiren yaklaşımlarından acilen vazgeçmeli, yargı kurumları hukuka ve kendi içtihatlarına uygun kararlar almalıdır”
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) 31 Mart yerel seçimlerinde yapılan hak ihlallerinin ve İstanbul’da hala seçimin sonuçlanmamasına ilişkin İstanbul’da bulunan Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya DİSK, KESK, TTB, TMMOB yöneticileri, HDP milletvekili Züleyha Gülüm HDP İstanbul yöneticileri, CHP milletvekili Kani Beko, Sezgin Tanrıkulu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) eski eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu ve çok sayıda kişi katıldı.
 
‘İstanbul’a saygı gösterin’
 
Ortak basın metnini okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, seçimlerin üzerinden 17 gün geçmesine rağmen hala sandıktan çıkan iradeye saygı gösterilmediğini kaydetti. Arzu, devamında şunları dile getirdi: “İstanbul'da sandıkların açılmasının ardından yaşananlar, bir hakkın kullanımı sınırını aşmış, yurttaşların iradesine karşı devletin tüm kurumlarını seferber ettiği tehlikeli bir girişime dönüşmüştür. Ayrıca aday olma süreçlerinde hukuki gerekleri taşıyanların seçildikten sonra seçilme haklarının engellenmesi de tümüyle hukuksuzdur. Yargı başta olmak üzere devletin kurumlarının, yurttaşların seçme ve seçilme hakkına yönelik haksız, hukuksuz, adaletsiz müdahaleleri, ‘partiye göre hukuk’ pratikleri kabul edilemez. Seçim sonuçlarına saygı göstermeyen bu anlayışın ekonomik, demokratik, sosyal hiçbir hak talebimize de saygı göstermeyeceği aşikardır. Süreç uzadıkça ‘seçimle gelenin seçimle gitmeyeceği’ kanaatinin her gün biraz daha pekişmesi, ülkemize telafisi zor büyük zararlar vermektedir’. Ekonomi başta olmak üzere Türkiye'nin çok ciddi sorunları varken, ülkemizi yönetenler sorunları derinleştiren yaklaşımlarından acilen vazgeçmeli, yargı kurumları hukuka ve kendi içtihatlarına uygun kararlar almalıdır. Halkın iradesine saygı gösterin, seçme ve seçilme hakkına saygı gösterin, İstanbul'a saygı gösterin.”
 
Arzu, hazırladıkları basın metnini imza imzaya açtıklarını belirterek tüm demokratik kesimlerin bu açıklamayı imzalamaya davet etti.