Çarşı-pazarda gündem zamlar: Alamıyoruz ötesi var mı?

  • 09:06 24 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Seçimlerden hemen sonra peş peşe akaryakıta gelen zam sadece benzin istasyonlarını değil çarşı ve pazarı da etkiledi. Pazara çıkan halk, "Bu bitmek bilmez ekonomik krizin sebebi hükümet değilse kim? Alamıyoruz ötesi var mı?" diye sorarak tepki gösterdi.
 
31 Mart yerel seçimleri sonrası zamlar art arda gelirken, motorin fiyatlarına seçimlerden sonra ikinci zam geldi. Motorin’e yapılan 13 kuruş zam ile birlikte benzin 7 lirayı aştı. Yapılan zam tüketiciyi sadece benzin istasyonlarında değil pazar ve marketlerde de etkiledi. Zaten pahalı olan sebze ve meyve fiyatları, nakliye masraflarına yansıyan zamla daha da arttı. Motorin fiyatlarında yaşanan 13 kuruşluk artışın yarısı ÖTV'den karşılandı. Benzin fiyatlarındaki 20 kuruşluk artışın 13 kuruşu pompaya yansıtıldı. Ancak vergiden feragat edilmesine rağmen tabelada yazan rakam sürücülere çok yüksek geldi. Diyarbakır'da motorinin fiyatı 6,69 kuruşa yükselirken, benzinin litre fiyatı ise 7 lirayı aştı.
 
'Pazardan alışveriş yapmak artık lüks'
 
Pazar fiyatlarının her tüketici gibi kendisini de etkilediğini belirten Aysel Yalap, zamlar yüzünden halkın alım gücünün tükendiğini ifade etti. Pazardan alışveriş yapmanın lüks olduğunu vurgulayan Aysel, bu yüzden pazarların artık boş olduğunu söyledi. Aysel, “İnsanlar tezgahlara bakıp almadan geçiyor. Alışveriş yapamıyor. Mazota, benzine getirilen zamlar pazarı etkiliyor. Pazarcılar en az bizler kadar tepkili bu duruma. Onlar satamıyor, bizler ise alamıyoruz. Ekonomik kriz, emekliye, küçük esnafa, memura, asgari ücretliye yansıyor” dedi.
 
'Bu ülkede değerimiz yok'
 
Mikrofonumuza konuşan ancak ismini vermek istemeyen bir başka kadın ise, "Neden alamıyorsunuz?" sorumuza "Onu biz halka değil, baştakilere sorman gerek" diye karşılık verdikten sonra şöyle devam etti: "Biz 3 ayda bir emekli maaşı alıyoruz yetiyor mu sanıyorlar? Bizi bu duruma düşürenler bu maaşla geçinebilir mi sormak gerek. Ülkede ikinci yurttaş muamelesi görüyoruz. Bu ülkede değerimiz yok."
 
'Batıya farklı doğuya çok farklı bir muamele söz konusu'
 
Ekonomik krizin Diyarbakır'da daha yoğun hissedildiğini belirten Kamile Hayırtaş, "Ülkenin başındakiler kavga edeceklerine burada yaşayan halkın haline bir baksınlar. Ülkenin doğusu farklı bir muamele, batısı farklı bir muamele ile karşı karşıya. Ben emekli devlet memuruyum. 60 yıl boyunca Ankara'da yaşadım ve Diyarbakır'a yakın zaman önce yerleştim. Diyarbakır halkına çok üzülüyorum. Çok pahalı bir şehir burası. Buradaki halkın ne suçu var. Lütfen sözlerimi kesmeden yayınlayın. Herkes duysun" diye konuştu. 
 
'Pazardaki terör sorununu sonlandırın’
 
Ekonomik krizin üstüne her gün yeni zamların eklendiğini belirten Nurcan Sezer de, geçim sıkıntısının sorumlusu olarak ise hükümeti işaret etti. Halkın artık yaşananlara kayıtsız kalmadığını ve her şeyi yakinen gördüğünün altını çizen Nurcan, "Millet artık perişan oldu. Evine bırakın sebze meyve almayı ekmek dahi alamıyor. Peki bunun sorumlusu kim? Elbette ki hükümetin kendisi. Çok geçinebiliyoruz gibi bir de her gün mazota ve benzine zam getiriliyor. Tüm bu zamlar tezgah fiyatlarını etkiliyor doğal olarak. Bence ülkede terör sorunu varsa, pazarda aranmalı. Ben kendilerine sesleniyorum. Pazardaki terör sorununu derhal sonlandırsınlar" ifadelerini kullandı. 
 
'Alamıyoruz ötesi var mı?'
 
“Zamların başı var sonu yok” diyen Reyhan Kavut ise, geçim sıkıntısının can yaktığını vurguladı. Reyhan, "Ne yapacağımızı şaşırdık. Her şey pahalı. Tezgah fiyatlarındaki artışın sebebi bitmek bilmeyen akaryakıtlara yapılan zam. Ne denir bilmiyorum. Alamıyoruz, ötesi var mı?" diyerek tepki gösterdi.