1 Mayıs startı verildi: İstasyon Meydanı’na akacağız

  • 13:57 25 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - 1 Mayıs çalışmalarının startını veren Tertip Komitesi, herkesi reform, yeni kıdem tazminatı ve zorunlu BES uygulamaları yoluyla emekçilerin en temel haklarının sermayeye peşkeş çekilmesine karşı İstasyon Meydanı'na davet etti.
 
Diyarbakır’da bu yıl İstasyon Meydanı’nda kutlanacak olan 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın startı verildi. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Tabipler Odası Diyarbakır Şubesi ve Türk Mimar ve Mühendisler Odası (TMMOB) üyelerinden oluşan tertip komitesinin Diyarbakır Valiliği'ne yaptığı resmi başvurudan sonra DİSK Genel İş Sendikası 2 Nolu Şube’de basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Tertip Komitesi Başkanı Hasan Hayri Eroğlu, 1 Mayıs kutlamaları için hazırlıklara başladıklarını duyurdu. 
 
'Tecrit politikaları artarak devam ediyor'
 
Ülkede yaşanan sorunlara karşı tepkisiz kalmayacaklarını ifade eden Hayri, “Bizler emek ve meslek örgütleri olarak ülkenin dört bir yanında olduğu gibi Amed’te de 1 Mayıs kutlamalarının hazırlıklarını sürdürüyoruz. Ne yazık ki ülkemizde son yıllarda emekçilere ve emekten ve demokrasiden yana muhalefete karşı, baskı, yasak, tutuklama ve tecrit saldırıları artarak devam etmektedir. Bizler 1 Mayıs’ta emek ve meslek örgütleri olarak; başta son günlerde reform paketi adı altında yeni kıdem tazminatı ve zorunlu BES uygulamaları yoluyla emekçilerin en temel haklarının sermayeye peşkeş çekilmesine karşı sesimizi haykırmak için bir araya geleceğiz. Kürt sorununun çözümünde otoriter ve baskıcı yaklaşımlara karşı, ülkede ve bölgede barış isteğimizi ısrarla savunmak için özgürlük için, demokrasi için, iş için, savaşsız bir dünyada sömürüsüz, insan onuruna yaraşır bir yaşam için bir araya geleceğiz” şeklinde konuştu.
 
'İstasyon Meydanı'nda davet ediyoruz'
 
Hayri, konuşmasının devamında herkesi adalet, barış, demokrasi, emek ve özgürlük taleplerini haykırma için alana davet ederek şunları söyledi: “Bu irade ve görüş birliği ile sendikal hak ihlallerine düşünce ve doğal çevrenin katledilmesine karşın; emek, barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız. Bizler 1 Mayıs Tertip Komitesi olarak tüm halkımızı, 1 Mayıs Çarşamba günü saat 13.00’da İstasyon Meydanı’na davet ediyoruz.”