HDK Emek Meclisi’nden 1 Mayıs açıklaması

  • 09:13 26 Nisan 2019
  • Emek/Ekonomi
HABER MERKEZİ - HDK Emek Meclisi, 1 Mayıs’ta “Başka bir dünya mümkün” ve “Tecride son verilsin, Leylalar yaşasın” temasıyla alanlarda olacaklarını duyurdu. 
 
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Emek Meclisi, yaklaşan 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “2019 1 Mayıs’ı yaklaşıyor. Uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, ülkemizde ve dünyada 8 saatlik işgünü ve insanca yaşam talebiyle uzun yıllar boyunca ağır bedeller ödenerek bugün işçi sınıfı ve ezilenlerin kutladığı bir gün haline getirildi. Tarihte emeğin ve ezilen halkların her direniş, dayanışma ve mücadele gününün; her 8 Mart’ın, her Newroz’un, her 1 Mayıs’ın işçilerin, emekçilerin ve ezilen halkların kurtuluş umutlarını büyüttüğüne, özgürleşme mücadelelerine güç kattığına inanıyoruz” diye belirtildi.
 
‘Başka bir dünya mümkün’
 
Açıklamanın devamında, 1 Mayıs’ta alanlara “Kapitalizme ve Krize Karşı Emeğin Kurtuluşu Halkların Kardeşliği” şiarıyla “Başka Bir Dünya Mümkün” ve “Tecride Son Verilsin, Leylalar Yaşasın” temasıyla çıkılacağı kaydedildi. 
 
Bu yılki 1 Mayıs’a ekonomik ve siyasal kriz koşullarında girildiğinin ifade edildiği açıklamada, “İş cinayetlerinin, işsizliğin ve yoksulluğun hızla yaygınlaştığını, ülke kaynaklarının özelleştirildiğini ya da sermayeye peşkeş çekildiğini, halkın insanca yaşam özlemlerini karşılamak yerine savaşa ve silaha kaynak aktarıldığını görüyor, yaşıyoruz” sözleri kullanıldı. 
 
Açıklamada son olarak şunlara yer verildi: 
 
“İşçiler, köylüler, emekçiler, kadınlar, gençler, ekolojistler, LGBTİ+’lar, EYT’liler, emekliler, KHK mağdurları, ötekileştirilen ve asimilasyona uğrayan inançlar ve halklar, kriz yüzünden mutfağı talan olanlar, iş cinayetlerinde yakınlarını kaybedenler, sanatsal üretimi engellenen sanatçılar, susturulmak istenen muhalif medya, bilimsel çalışma yapamayan akademisyenler, ifade özgürlüğünü kullanamayanlar. Kıdem tazminatımızın gasp edilmesi başta olmak üzere, krize, özelleştirmelere, iş ve kadın cinayetlerine, taşeronlaşmaya, güvencesiz çalıştırılmaya, doğanın talanına, işsizliğe, yoksulluğa, grev yasaklarına, KHK’lara, antidemokratik tüm uygulamalara, ötekileştirmeye, asimilasyona, örgütlenmenin önündeki engellere, baskıya, emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı çıkıyor, ‘barış, adalet, hak, hukuk, özgürlük ve insanca yaşanabilecek bir dünya için 1 Mayıs’ta alanlara!’ diyoruz.”