Sağlık emekçileri 11 Mayıs'ta Ankara'da buluşuyor

  • 11:21 7 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
ANKARA - Sağlık emekçileri, fiili hizmet zammı ve insanca yaşama yetecek ücret talepleriyle 11 Mayıs'ta tüm şubelerin katılımıyla Abdi İpekçi Parkı'nda bir araya gelecek.
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), fiili hizmet süresi zammı ve 3600 ek gösterge talebi için 11 Mayıs'ta Ankara'da gerçekleştirecekleri buluşma öncesi basın toplantısı düzenledi. Kentte bulunan bir kafede yapılan açıklamayı SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden okudu. 
 
'Siyasi iktidar emekçileri kölece çalışma koşullarına mahkum ediyor'
 
Gönül, 11 Mayıs'ta Ankara Abdi İpekçi Parkı'nda olacaklarını belirtti. Türkiye'nin her yerinden gelen sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ile buluşup taleplerini haykıracaklarını söyleyen Gönül, "Uyguladığı sağlıkta dönüşüm programı ile halkın sağlığını paranın egemenliğine tabi kılan, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini de kölece çalışma koşullarına mahkum eden siyasi iktidar, bu politikalarını sürdürmekte ısrar etmeye devam ediyor" dedi.
 
'Çözüm istiyoruz'
 
Siyasi iktidarın yürüttüğü politikaların sonuçlarına da değinen Gönül, "Sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık hak olmaktan çıkarılmış, koruyucu sağlık hizmetleri tasfiye edilmiş, paran kadar sağlık anlayışı ile sağlık hizmetine ulaşımın önüne engeller konulmuştur. Yeni emek ve siyasal rejim özelde çalışma yaşamını genel olarak yaşam koşullarını zorlamaktadır. Bu emek rejimi iş kolumuza mesleki itibarsızlaştırmayla beraber şiddet ve intiharlar artmaktadır. Bizler vaat dinlemeyi, oyalanmayı kabul etmiyor, çözüm istiyoruz" diye konuştu.
 
Gönül, sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olarak taleplerini şöyle sıraladı:
 
"* İnsanca yaşama yetecek ücret,
 
* 3600 ek gösterge,
 
* Fiili hizmet süresi zammı (yıpranma payı)"
 
 11 Mayıs'a çağrı 
 
Sorunların biriktiğini ve iktidarın çözüme yönelik adım atmaktan imtina ettiğini belirten Gönül, tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine 11 Mayıs'ta saat 11.00'da Abdi İpekçi Parkı'nda buluşma çağrısında bulundu.