Bakanlık ‘geri kazanım payı alınacak' ambalajların sayısını artırıyor

  • 16:02 9 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, "geri kazanım payı alınacak" ürünlerin sayısını artırmaya yönelik hazırladığı taslağı görüşe açtı. Buna göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajları ile gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasının ardından, "geri kazanım payı alınacak" ürünlerin sayısını artıracak. Bakanlık bu kapsamda hazırlanan "Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı"nı görüşe açtı. Taslağa göre ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kabı, cips kutuları ve çerez ambalajları ile gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.
 
30 Haziran’da başlaması beklenen uygulamada ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak ve bakanlığa bildirilecek. Ücretlendirme, Vergi Usul Kanunu’na göre tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.
 
Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18 bin 37 lira, ödemediği tespit edilenlere, miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası verilecek. Ayrıca poşeti ücretsiz verene metrekare başına 12 bin 37 TL ceza öngörülüyor.
 
Ekmeğin sarıldığı kağıttan çelik gaz tüplerine kadar
 
Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek. Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kağıt, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak. Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.