KESK: Kamu emekçilerini 24 Mayıs’ta Ankara’ya davet ediyoruz

  • 18:33 17 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - KESK genel sürece ilişkin yaptıkları açıklamada yaşanan hak ihlallerine değinerek, tüm kamu emekçilerini “İşimize geleceğimize sahip çıkıyoruz” şiarıyla Ankara’da yapacakları basın açıklamasına davet etti.
 
Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Türkiye’de yaşanan genel sürece ilişkin Diyarbakır Eğitim-Sen 1 No’lu Şube binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya çok sayıda sendika üyesi katıldı. Açıklamayı KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik yaptı.
 
Mehmet, Türkiye’de anayasasızlık sürecinin uygulandığını ifade ederek “En temel haklarımızdan olan örgütlenme hakkı, ifade özgürlüğü, sendikal hak ve özgürlüklerimiz, toplantı yapma özgürlüğümüz tehdit altında” dedi. Baskı politikalarıyla birlikte ekonomik krizinde yaşandığını aktaran Mehmet, “İşsizlik oranlarına baktığımızda 7 milyona yakın işsizle karşı karşıya olduğumuzu ifade edebiliriz. Yine bu işsizlik içerisinde binleri aşan eğitimli işsizle karşı karşıya olduğumuzu belirtelim. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işçiler, kamu emekçileri, kadınlar, yoksul halk bu krizden en derin etkilenen kesimler oluşturmaktadır. O nedenle de biz kamu emekçilerine yönelik yoğun hak ihlalleri yaşandığını uzun süreden beri ifade ediyoruz. Hükümet toplumsal muhalefet üzerine uygulanan baskı politikalarını arttırmaya çalışmaktadır” dedi.
 
‘24 Mayıs’ta Ankara’da basın açıklaması yapacağız’
 
Mehmet açıklamanın devamında şöyle konuşu:  “Biz KESK olarak işimize, geleceğimize sahip çıkma, kamuda kadrolu güvencenin kalıcı hale gelmesi, OHAL sürecinde işten çıkarılan arkadaşlarımızın derhal işlerine iade edilmesi, birçok ilde devam eden açığa alma uygulamalarının da derhal sonlandırılması amacıyla uzun süredir KESK olarak bir kampanya yürütüyoruz.  Ve 24 Mayıs’ta da tüm kamu emekçileri üyelerimizle birlikte Ankara’da bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz. Tüm kamu emekçilerini Ankara’da yapacağımız  “İşimize geleceğimize sahip çıkıyoruz” açıklamamıza davet ediyoruz.”