‘Ramazan bereket ayı ama Türkiye’de bereket kalmadı’

  • 09:02 20 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Ramazan ayında sebze ve meyve fiyatlarında düşüş beklerken daha da arttığını ve artık açlık sınırına geldiklerini belirten kadınlar, “Türkiye’de bereket kalmadı. Bir an önce çözüm bulunsun” dedi. 
 
Türkiye ekonomisi, tarihinin en büyük krizlerinden biriyle karşı karşıya. Ramazan ayının gelmesi ile beraber bugünlerde sebze-meyve fiyatlarının aşırı yükselmesi hem yurttaşları hem de pazar esnafını kara kara düşündürüyor. Ekonomik dalgalanmaların ardından patates, soğan, limon gibi bazı sebze ve meyvelerin fiyatlarında fahiş derecede artış yaşanıyor. Fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 50 artarken, pazarda yeşil soğan ve sarımsağın kilosu 6, domatesin kilosu 8, biberin kilosu 10 TL’ye kuru soğan ve patates 5 TL’ye satılıyor. Halk ve esnaf ise acil bir çözüm bekliyor. 
 
‘Eskiden 3 çeşit yemek yapardık şimdi bir çeşit bile yapamıyoruz’
 
Pazarda Ramazan alışveriş yapan Vediye Baysal, sebze ve meyvelerde ciddi bir artış olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Ekonomik kriz en çok da halkı etkiliyor. Artık bir kilo sebze ya da meyve alamayacak duruma geldik. İş yok ve sürekli de zam yapıp duruyorlar. Ramazan ayına girdik ama fiyatlarda düşüş olması gerekirken daha da pahalılaştı. İnsanlar yapacağı yemeğin malzemesini alamıyor. Sadece patatesin kilosu 5 lira Durum gün geçtikçe kötüleşiyor. Bir an önce bu krize bir çözüm getirmeleri gerekir. Halk aç. Zam yaparak ekonomik kriz çözülmeyecektir. Bu politikalar durumu da çok kötü yapıyor. Eskiden 3 ya da 4 çeşit yemek yapardık şimdi bir çeşit yemek bile yapamıyoruz. Krizin daha fazla derinleşmemesi ve barışın olması için çaba verilmesi gerekir” dedi. 
 
‘Tencerelerimiz boş artık’ 
 
Kamile Kanat da krizin çözümü için bugüne kadar ciddi bir adım atılmadığını ifade ederek, “Tencerelerimiz boş artık. Evde yemek yapamıyoruz. Emekli maaşıyla geçiniyorum. Bu koşullarda yaşayamıyor insan. Eve bir kilo meyve alamıyoruz. Eskiden 10 TL’ye 2 poşet dolusu meyve sebze alırdık, ama şimdi bir deste soğan bile alamıyoruz. Halkı bu duruma düşürenler utansın” diye belirtti.
 
‘Halk aç, kendileri tok’
 
Fatma Sürme “Türkiye artık yaşanılacak bir ülke değil” diyerek özellikle Ramazan ayında fiyatların çok daha arttığını kaydetti. Fatma, “Ne elbise alabiliyoruz ne gıda alabiliyoruz ne de sebze meyve alabiliyoruz. Allah kabul etmesin. Alışveriş yapamayacak duruma geldik. Sebze, meyve ve etin fiyatı aynı değerde. Halk aç, kendileri tok” dedi. 
 
‘Türkiye de bereket kalmadı’
 
Perihan Taşdemir de ucuz olduğu için pazara geldiğini ama yine de bir şey alamadığını belirterek şunları söyledi: “Evde çalışacak kimse yok. Böyle devam ederse halk açlıkla yüz yüze kalacaktır. Halk şuanda açlık sınırında. Bunun önüne geçilmeli. Ramazan bereket ayı ama Türkiye’de bereket kalmadı.”