Silifke’de kadınların emeğiyle tezgah açılıyor

  • 09:03 11 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
MERSİN - Tatil yöresi olan Silifke’nin Susanoğlu plajında takı satarak geçimini sağlayan İlkay Metin, buradaki birçok tezgahı da yine kadınların açtığını belirterek, “Kadınlar kendi ayakları üzerinde durup özgürleşmek istiyor” dedi. 
 
İlkay Metin, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Susanoğlu plajında 5 yıldır kendi tasarladığı takıları satarak geçimini sağlıyor. Daha önce muhasebecilik yapan ve bu sektörden emekli olan İlkay, ek gelirle ihtiyaçlarını karşılıyor. Çalışmanın tüm kadınları olduğu gibi kendisini de daha güçlü kıldığını belirten İlkay, “Takıları oldum olası çok severdim. Tercihim hep el emeği tasarımlardan yana olurdu, kadınların tasarladığı takıları severek takarım” dedi. 
 
‘Kurstan sonra yapmaya başladım’ 
 
Emekli olduktan sonra artık takıları kendi yapmaya başlayan İlkay, “Kısa bir süre belediye tarafından açılan kurslarda eğitim gördüm, işin pratiğini kavrayınca da bireysel olarak yapmaya ve ürettiklerimi satışa sunmaya başladım. Kendi paramı kazanmak beni çok mutlu ediyor, severek yapıyorum bu işi. Üretime katkı sunmak ve bir şeyler başarabilmek bana çok güç veriyor. Oldum olası bir kadın olarak ayaklarımın üzerinde durmaya gayret ettim ve başarılı oldum” diye konuştu. 
 
‘Kadınların çalışma alanı çok sınırlı’ 
 
Alanların çok sınırlı olduğunu ve çalışma yaşamına girmek isteyen kadınların zorlandıklarını dile getiren İlkay, “Tüm kadınlara tavsiyem kesinlikle kimseye hele ki bir erkeye muhtaç olmasınlar. Kendi emekleri ile kendi ayaklarının üzerinde dursunlar. Çocuklarına da bakar birlikte kolektif olarak da bu işi yapabilirler. Günde bir saat bile kendilerine ayırsalar yeterli olacaktır" ifadelerini kullandı.
 
‘Kadınlar özgürleşmek istiyor’
 
Çin malı takılar ile kendi emeğiyle hazırladığı takıların arasındaki kalite farkına dikkat çeken İlkay, şöyle devam etti: “Fiyatlar da çok uygun. Her bütçeye ve her zevke uygun tasarımlar mevcut. Yaz kış ben burada tezgahımı açıp satış yapıyorum. Tatil bölgesi ve yaz sezonunda burası tıklım tıklım doluyor. Esnafın çoğunluğunu da kadınlar oluşturuyor. Bu da bir kadın olarak daha mutlu ediyor. Kadınlar özgürleşmek istiyor.”