10 yıldır et ithal eden Türkiye’nin süt verimi düşüyor

  • 09:13 15 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Son 10 yıldır et ithal eden Türkiye süt verimi konusunda dünya ülkelerini son sıralardan takip ederken, ithal yemin giderini karşılayamayan süt üreticileri ise çareyi hayvanı satmakta buluyor.
 
Türkiye 10 yıldır et ithal ediyor. Ziraat Mühendisleri Odası Hayvancılık Raporu’na göre, Türkiye 2018 yılının sadece Ocak-Mayıs döneminde 566 bin 391 baş canlı hayvan ithal etti. Süt veriminde Türkiye dünya sıralamasında son sıraları zorluyor. Buna göre süt veriminde, Türkiye 3 buçuk ton, Amerika 10 ton, Avrupa 8 buçuk ton elde ediyor.  
 
Onca ithalata rağmen ne üreticinin süt fiyatları dengelendi ne et fiyatları düştü ne de hayvan varlığı zenginleşti. Çünkü hayvan gibi yemi de ithal. Bu nedenle süt verimi ithal yemin giderini karşılamaya yetmiyor. Yani ithal damızlık yurt dışından geliyor, süt üreticisi o hayvanı alıyor ama sütten aldığı verim giderine yetmeyince hayvanı kesime gönderiyor.
 
‘Süt üreticiliği ve hayvancılık bitti’
 
Süt üretiminin giderlerini karşılayamadığını vurgulayan Sacide Varsak, üretemez duruma gelinen sütün veriminin düştüğünü ifade etti. Süt üretimi konusunda çiftçilerin desteklenmediğine işaret eden Sacide, “Sütün verimi düştü. Artık ne süt sağacak maddi olanaklarımız ne de satışından kazanç elde edebilecek durumumuz kalmadı. 7 inekten 5 kilo süt dahi çıkmıyor. Süt üreticiliği ve hayvancılık bitti. Her yıl artan yem fiyatları yüzünden kendi süt ihtiyacımızı dahi karşılayamaz duruma geldik. Pahalı, her şey pahalı” diye belirtti.