İşsizlik gençleri suça sürüklüyor: Bu bataklığın önüne geçmeli

  • 09:09 5 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
DİYARBAKIR - Ülkede devam eden ekonomik kriz beraberinde işsizliği derinleştirirken, gençler arasında hırsızlık ve madde bağlılığı oranın da artmasına neden oluyor. Duruma tepki gösteren Diyarbakırlı kadınlar, “Bunun sebebi gençler değil devlettir. Bu bataklığın önüne derhal geçmelidir” dedi. 
 
Türkiye’de tırmanarak devam eden ekonomik kriz, son 2 yıldır işsizlik oranında artışa neden oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılının başından devam eden işsizlik oranının yüzde 12,3'e ulaştığını açıkladı. Bir yılda işsiz sayısı 706 bin artarak 4 milyona yaklaştı. İşsizlik yaş ortalaması ise 15 ve 25 yaş arası. Bu yaş ortalamasındaki gençler, ülkedeki koşullardan kaynaklı suça sürükleniyor. 
 
 Hırsızlık ve madde bağımlılığı oranının en yüksek olduğu illerden olan Diyarbakır’ın merkez ilçelerden Bağlar’da neredeyse her gün hırsızlık olaylarına tanıklık ediliyor. İlçede artan madde bağımlılığının da mağduru olan kadınlar, “Dayatılan işsizlik devam ettikçe gençler böyle bir hayat sürmeye mecbur bırakılacak” diye tepkilerini dile getirdi.
 
‘Ülkedeki gençler bu yaşamı hak etmiyor’
 
Bağlar’da yaşayan Filiz Sava, gençlerin üniversite okuduktan sonra işsiz kaldığına işaret ederek, üniversite öğrencilerinin bu ülkede hak etmedikleri bir yaşamı sürdürdüklerini söyledi. Filiz, “İşsiz kalan ya da iş bulamayan gençler farklı yollarla para elde etmeye çalışıyor. Buda genç kesimi, toplumdan uzaklaştırmaya, şiddete, madde satışına ve madde kullanımına itiyor. Bunların yaşanmaması için öncelikle gençlere iş imkânı vermeleri ve madde kullanan bireyler için sosyal aktivitelerin açılması ve eğitim alanlarının oluşturulması gerekiyor. Bu şekilde gençler kötü yollara düşmekten bir nebzede olsa kurtulur” dedi. 
 
‘İşsizliğin önüne derhal geçilmesi gerekiyor’
 
Mahallede kötü alışkanlıklara sürüklenen gençlerin son dönemde daha da arttığını dile getiren Songül Kaya da, çok rahat bir şekilde mahallenin her köşesinde madde kullanıldığını kaydetti. Songül, “Bu duruma alışık olduğumuz için bir şey yapamıyoruz ama gencecik kadın ve erkekleri bu şekilde görünce gerçekten çok üzülüyoruz. Kendileri de bir arada bir köşede oturdukları zaman birbirlerine söyledikleri sözler aynı bizim düşüncelerimiz gibi. Tanık olduğumuz bazı gençler arasında ‘ne yapalım işsiz’, ‘yapacak bir şey yok’, ‘mecburuz’ gibi cümleler kullanıyorlar. Birçok genç yüksek dozda madde kullandığı için hayatını kaybediyor ve bunun en büyük sebebi işsizliktir. Devlet yetkilileri bu bataklığın önüne derhal geçmelidir” ifadelerini kullandı. 
 
‘Bunun sebebi gençler değil devlettir’
 
Gençlerin gece yarılarına kadar sokaklarda hem madde kullandıklarını hem de kendilerine zarar verdiklerini kaydeden Songül, aynı zamanda yol keserek para almaya çalıştıklarını söyledi. 
 
Songül, karşı karşıya kaldıkları tablo ile ilgili şöyle devam etti: “Korkudan bazen bakkala bile gidemiyoruz. Çocuklarımızın sokakta oynamasına izin veremiyoruz. Gençlerin çocukları sevmelerine dahi bazen engel oluyorum. Bunun sebebi gençler değil bunun sebebi bunun önüne geçmeyen toplum ve devlettir.”