Muğla’da ulaşım zammı protestoları devam ediyor

  • 16:57 5 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
MUĞLA - Muğla’da Belediyesi'nin ulaşıma yaptığı zamma tepkiler devam ediyor. Zamlara karşı yapılan açıklamada konuşan Sultan Turgan, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin AKP belediyeciliğini aratmayacak uygulamalar hayata geçirdiğini dile getirerek zamları geri alınmasını istedi.
 
Muğla Büyükşehir Belediyesi 1 Temmuz'dan itibaren ulaşıma yüzde 45'lere varan zam uyguladı. Yapılan zamma tepkiler devam ederken Muğlalı yurtaşlar ve Muğla'daki üniversite öğrencileri bugün de zamları protesto etmek için ortak bir basın açıklması düzenledi. Menteşe İlçesi Sınırsızlık Meydanı'nda gerçekleşen açıklamaya öğrenciler, sivil toplum kurumları ve çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
Açıklamada "Belediyeler ticarethane, halk ve öğrenciler müşteri değildir" pankartı açılırken, öğrenciler sık sık ‘Müşteri değil öğrenciyiz", "Ulaşım haktır satılamaz" sloganlarını attı. Açıklamada basın metnini öğrenciler adına Sultan Turgan okudu.
 
‘Belediye halkın taleplerine kulak tıkıyor’
 
Yoksullukla mücadele edilmesi gereken bir dönemde yapılan zamların halkı daha da yoksullaştırdığını söyleyen Sultan, “Muğla’da yaşayanlar 25 TL’ye şehir değiştirebiliyor fakat ilçe değiştiremiyor. Belediyenin genel zamları bahane ederek aldığı bu kararlar halkı aldatmaktan başka bir şey değildir. Aydın’dan Didim’e giden bir yolcu 100 kilometrelik yola 12 TL ödüyorken Muğla’dan Bodrum’a 100 kilometrelik yolu giden bir yolcu neden 28 TL ödüyor. Türkiye’nin neresiyle karşılaştırılırsa karşılaştırırsın Muğla halkı en az iki buçuk kat daha fazla ödüyor. Belediyeye sormak istiyoruz Muğla halkı neyin cezasını çekmektedir? 'AKP’e gelirse talan edecek' sloganlarıyla oy toplayanlar Muğla’yı talan etmektedirler. Muğla’nın her yerini 'beraber yöneteceğiz' afişleriyle donatanlar halkın taleplerine neden kulak tıkamaktadır?” diye sordu.
 
‘Muğla’da ulaşım Türkiye ortalamasının iki katı’
 
Yeni zamlarla beraber 2,75 kuruştan 4 TL’ye çıkarılan tam bilet fiyatının Türkiye ortalamasının iki katında fazla olduğunu ifade eden Sultan, kartlı binişte öğrenci bilet fiyatlarının 1.95 kuruştan 2.35 kuruşa, kartlı sivil 2.55 kuruştan 3.05 kuruşa, kartsız öğrenci 2.75 kuruştan 4 Liraya kartsız sivil ise 3.25 kuruştan 4 Liraya yükseltildiğini belirtti. 
 
‘Sosyal belediyecilik anlayışı bırakıldı’
 
Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik anlayışından uzaklaşıp AKP belediyeciliğini aratmayacak uygulamalar hayata geçirdiğini dile getiren Sultan, Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne seslenerek, “Öğrencileri müşteri gibi gören zihniyetinizi değiştirin! Hükümet eliyle krizin işçilerin emekçilerin sırtına yüklendiği bu dönemde halkı sefalete sürüklemeyin! Muğla’da yaşayan işçiler- emekçiler, öğrenciler, tüm kesimler olarak acilen bu zamların geri çekilmesi, varolan ücretlerin indirilmesi talebimizdir. İstanbul’da, Ankara’da, Adana’da, Mersin’de, Antalya’da, Aydın’da yoksullukla mücadele, öğrenci ayrıcalıkları, kadın ayrıcalıkları gibi uygulamaların Muğla’da da uygulanmasını talebimizdir. Haklarımızı alana kadar mücadelemiz sürecektir” diye konuştu.