Mersin’den zamlara tepki: Halk fakirlikten kırılıyor, hükümet kör sağırı oynuyor

  • 09:03 6 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
MERSİN - Seçim sonrası motorin, çay ve şekere getirilen yeni zamlarla birlikte artık manavın, pazarın yolunu dahi unuttuklarını belirten Mersin’deki kadınlar, “Halk fakirlikten kırılıyor, hükümet ise kör sağırı oynuyor” diyerek isyan etti.
 
Her seçim sonrası yaşanan zam geleneği 23 Haziran sonrası da bozulmadı. Motorine 23 kuruş zam yapılırken, çayın fiyatı yüzde 15, şekerin ise yüzde 16 oranında arttı. Tüketimi çok fazla olan ve doğrudan her yurttaşın yaşamını etkileyen bu ürünlere yapılan zamlar, halkı artık isyan ettiriyor. Ekonomistler ise yeni zamların kapıda olduğu uyarısında bulunuyor. 
 
‘Geçinebilene aşk olsun’
 
Her geçen gün bir yenisi eklenen zamlar nedeniyle temel ihtiyaçlarını dahi alamaz duruma geldiklerini belirten Sevda Havuzoğlu, “Bir şey alabildiğimiz mi var? Eskiden 5 kilo şeker alabiliyorken, şimdi ise bir kilo dahi alamıyorum. 5 kilo domatesi 3 TL’ye alabiliyorken, şimdi 1 kilo dahi alamaz hale getirildik. Geçim sıkıntısı malum. Her geçen gün bir yenisi eklenen zamlarla katlandıkça katlanıyor. Temel ihtiyaçlarımızı almamız dahi zorlaştı.  Seçim süsü olarak bekletilen zamlar, seçim sonrası raflarda yerini almaya başladı. ‘Seçim bitti. Kime ne oluyorsa olsun şimdi’ deniliyor. Halk fakirlikten kırılıyor, hükümet ise kör sağırı oynuyor. Zor artık, geçinebilene aşk olsun” şeklinde tepkisini dile getirdi. 
 
‘Kapatılan şeker fabrikalarının hesabını versinler’
 
Eşinden kalma emekli maaşıyla 5 kişilik bir aileye bakmaya çalıştığını dile getiren Leman Elalmış, zam yüzünden hepten geçinemez duruma geldiklerini aktardı. Elektrik, su faturalarını ödeyemez, pazar, manav alışverişini yapamaz hale geldiklerini kaydeden Leman, “Bunlar yetmezmiş gibi şimdi de soframızdan eksik etmediğimiz çaya, şekere zam geldi. Mazot zamları pazara gelecek yeni zamların habercisi. Emekli maaşım bin 800 TL. Birkaç aydır ise hiçbir giderim, harcamam olmamasına rağmen maaşımı her ay 40 TL eksik almaya başladım. Hastaneye gittim desem, hangi para ile gideceğim. Neden kesiliyor onu da bilmiyorum. Velhasıl perişan haldeyiz. Bari ellerini çaya, şekere uzatmasalardı. Çayı zaten 90 TL’den aşağı alamıyoruz. Şekere zam yapmadan önce kapatılan şeker fabrikalarının hesabını versinler” ifadelerini kullandı.
 
‘Geceleri gözüme uyku girmiyor’
 
Yeni zamlar nedeniyle pazarın, manavın yolunu unuttuğunu ifade eden İnci Gözer de, şöyle dedi: “Çok zor. Ev geçindirmek çok zor. Geceleri gözüme uyku girmiyor. Asgari ücretle kim geçinebilmiş de ben geçineyim. Evime ekmek dahi alamadığım günleri biliyorum. Getirilen zamlar ise çabası. Zamlara, geçim sıkıntısına ne dersem eksik kalır. Buna yaşam denilmez diyeyim siz anlayın artık.”