SİBAŞ direnişçileri: İşe iademiz tüm emekçiler adına kazanım olacak

  • 09:05 8 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
AYDIN - İşe iade davasını kazanan SİBAŞ direnişçileri, “Bugüne kadar mahkemeyi bekledik şimdi de mahkemenin kararının uygulanmasını bekleyeceğiz. Bu kazanım tüm direnişçiler emekçiler için kazanım olacak” dedi.
 
Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan SİBAŞ Gıda Fabrikası’nda, Tek Gıda-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarılan 73 işçiden 51’i, 190 günlük direnişin ardından Söke 2’nci Asliye Hukuk Mahkemesinde görülen işe iade davasını kazandı. En son 13 Mart’ta görülen dava, Direnişin 190’ıncı gününde (5 Temmuz) karara bağlandı. İşçiler şe iade ve tazminat haklarını kazandı. 
 
‘İş başı yapana kadar direneceğiz’
 
İşçiler karardan memnun ancak fabrika patronu Suat Zeytinoğlu’nun kararı, temyize taşıyacağını düşünüyorlar. Bu yüzden de işe tamamen başlayana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtiyorlar. Direnişçi Halime Ulutaş, fabrikanın ihtiyacının 15 kişi olduğu ve gerisini almayacaklarını daha önce belirttiklerini, dolayısıyla mutlaka itiraz edeceklerini söyledi. Patronun süre kazanmak için, her duruşmayı ertelemeye çalıştığını belirterek, “Bilirkişi raporuna itiraz ettiler ama hakim kabul etmedi. Yine itiraz edeceklerdir. Biz direneceğiz yine. Onlar bizim paramızı ödeyeceklerini söylüyorlar. Bizim istediğimiz para değil işimize geri alınmak. Bugüne kadar mahkeme kararı çıksın diye direniyorduk şimdi de mahkeme kararı uygulansın diye mücadele edeceğiz” dedi.
 
‘Patronlar, işçiler birlik olmadığı için kazanıyor’
 
İşe dönülse de dönülmese de maddi kazanç sağladıklarını ancak amaçlarının işe geri dönerek zafer kazanmak olduğunu söyleyen Halime, maddi-manevi baskı, maaş yetersizliği, şef baskısı, güvencesiz çalışmanın olmaması için sendikalı olmanın önemli olduğunun altını çizdi. Halime, “Her direnişin kazanımı diğer direnişler için umut ışığıdır. Bir yerlerde kazanılan direnişi biz de burada kazanmışız gibi hissediyoruz. Uzun zaman da geçse direnerek işçiler kazanabilir. Patronlar işçiler birlik olmadığı için kazanıyor. Birçok işçi bizi gizli gizli arıyor ‘inşallah kazanırsınız, bize umut olursunuz’ diyor. Bu direnenler için de kazanım olacaktır” dedi.
 
‘Toplu sözleşme hakkını almış olacağız’
 
Fabrikadan çıkarılan bazı işçilerin ailelerini geçindirmek için farklı yerlerde çalışmaya başladıklarını, bu nedenle işçilerin çoğunun geri dönmek istediğini dile getiren Meral Yıldız, “Fabrikada çalışmaya devam ettiği için sendikadan istifa eden arkadaşlarımız, geri döndüğümüzde yeniden sendikalı olacaklar ve yine çoğunluğu sağlayacağız. İşe geri döndüğümüzde birbirimize kenetleneceğiz. İçeride üyeler var. 80 arkadaşımız var ama en azından 40-50 kişi ve sendikamızla beraber gidersek zaten sendikamız söz sahibi olur. Kaldı ki buna Suat Zeytinoğlu itiraz etmezse, sendikaya açtığı itiraz davasını geri çekmiş olacak ve toplu sözleşme hakkını da yine kazanmış olacağız” dedi.
 
Direnişçiler ayrıca Tek Gıda-İş Sendikası’nın bu süreçte yanlarında olduğunu belirterek, bundan güç aldıklarını sözlerine ekledi.