İşletmeci Işık Atadeniz: Plansız yapılar ve rant Bodrum’un kimliğini bozuyor

  • 09:07 9 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
Melike Aydın 
 
MUĞLA - Plansız yapılaşma, altyapı sorunları ve denetimsiz işletmelerin Bodrum’un kimliğini tehlikeye düşürdüğünü belirten otel işletmecisi Işık Atadeniz, belediyeler ve hükümetin daha denetleyici olması gerektiğine işaret etti. 
 
Döviz girdisi sağlaması nedeniyle bacasız fabrika olarak adlandırılan turizm, 2018 yılı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, gelirin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturuyor. Kosta Gruplara ait Kosta Maya Otel idarecilerinden Işık Atadeniz, yaz aylarında İstanbul ve Antalya’dan sonra turizm sektörünün en kalabalık ili olan Muğla’nın Bodrum ilçesindeki otelciliği ve turizmi değerlendirdi. 
 
1984 yılından bu yana otelcilik yapan Işık, plansız yapılaşma, alt yapı yetersizliği ve denetimsiz işletmelerle Bodrum’un kimliğinin bozulduğuna dikkat çekerek, astronomik rakamların olumsuz etkilerinin altını çizdi.
 
‘Haziran ayında geçen yıla oranla düşüş yaşandı’
 
Mevsimlik işçi istihdamı ve döviz girdisi sağlayan turizm sektörünün gündemden çok hızlı etkilendiğini belirten Işık, seçimlerin tekrarlanması nedeniyle bayramda rezervasyonların yavaşladığını aktardı. Geçen yıl yüzde 90 olan doluluk oranının Haziran ayında yüzde 60’larda seyrettiğini kaydeden Işık, “Bayram tatillerinin erkene alınması da etkili. Antalya gibi yerlerde Almanya, Rusya, İngiltere gibi lokomotif ülkelerden doluluğu ciddi anlamda aylar öncesi satışlara yansır. Bodrum’da ise yerli turist satışı vardır. Okulların kapanması etkilidir. Okul kapanınca yükselişe geçiyor. Temmuz, Ağustos aylarında doluluklar artacak. Otellerde dolulukla ilgili sıkıntılar yaşanmaz” dedi.
 
‘Bilinçsiz yapılar Bodrum’un kimliğini değiştirdi’
 
Bu yıl Benelüks ülkeleri Rusya ve Bulgaristan’dan gelen turistlerin yoğunlukta olduğunu dile getiren Işık, Arap pazarının da hızlandığını ifade etti. İlçe genelinde beş yıldızlı otel ve rezidansların çoğaldığını, kulüplerin açılmasıyla pasta payının büyüdüğünü, bununla beraber Bodrum’un kimliğinin değiştiğini vurgulayan Işık, şöyle değerlendirdi: “Bodrum’un beyaz evleri ve bambaşka bir aurası vardır. Bu binalar bu aurayı bozuyor. Maalesef altyapısı yok. Özellikle sonbahar ve kış yağmurlarından işletmeciler zarar görüyor. Öncelikle onun çözülmesi gerekiyor. İstihdamın altyapıya göre artması gerekir. Şu an kapasitesini aşmış durumda. En düşük koylarında bile yaz kış kalan insanlar var. 90’lı yıllardaki doğası kalmadı.” 
 
‘Turizmin daha çok desteklenmesi ve denetlenmesi gerekiyor’ 
 
Bodrum’daki fahiş fiyatların en önemli sorunlardan biri olduğunu belirten Işık, örnek olarak gösterilen Kos Adası’nda kişi başı harcanan paralarla uçurum olduğunu ve bu fiyatların Bodrum’a yansıtılmasının seçenekleri kısıtladığını söyledi. Işık, belediyenin rakamlara müdahale etmesi gerektiğine işaret etti. Merkezi hükümetin turizme daha çok destek vermesi gerektiğini vurgulayan Işık, “Elektrik ve personel giderlerine katkıda bulunmalı. Bu hizmete de yansıyacaktır. Bazı standartların oluşturulması gerekiyor. Her şey dahillerde hizmet kalitesi düşüyor, kaçak içki verilebiliyor. Bunların hepsinin denetlenmesi lazım” diye konuştu. 
 
‘Yabancı turiste öncelik tanınıyor’
 
Herkesin tatil yapma hakkı olduğunu ancak aynı parayı ödese dahi yabancı turiste daha fazla ayrıcalık sunulduğunu dile getiren Işık, şöyle devam etti: “5 yıldızlı otelde tatil yapabilen bir aile, yabancı turiste göre daha yüksek fiyata kalıyor. Sonra da ‘neden şikayet ediyor’ diyoruz. Açık büfeye önce Avrupalı turisti ardından yerli turisti sokuyorlar. Tüketici haklarının konması önemliydi. Rezervasyon ücretsiz iptal ediliyor. Otelden kaynaklı sorun para ile satın alınacak bir şey değil. Biz turizmde keyif satıyoruz. Kimsenin tatili zehir etme hakkı yok. Çünkü bu insanlar zaten bütün sene çalışıyorlar.”