Kadifekale’de ‘Üretici Pazar’ açılıyor

  • 12:04 18 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
İZMİR - İzmir Büyükşehir Belediyesi, her ilçede bir üretici Pazar kurulmasını hedefleyen projesinin ilk adımını Kadifekale'de attı. 90 kadın üretici ve 12 üretici kadın kooperatifinin bulunacağı Pagos Üretici Pazarı, 20 Temmuz’da açılacak.
 
İzmir’de CHP’ni belediyenin seçim öncesi verdiği “üretici ve tüketiciyi aracısız buluşturacak üretici pazarları” sözünün ilk adımı Kadifekale ilçesinde atıldı. Kadifekale'nin tarihi surları içinde 20 Temmuz'dan itibaren her cumartesi kurulacak Pagos Üretici Pazarı’nın, Kadifekale'yi tekrar canlandırması hedefleniyor. Kadifekale'den 90 kadın üretici, İzmir genelinden 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ve 12 üretici kadın kooperatifinin bulunacağı pazarda meyve sebzeden peynir, bal ve zeytinyağı gibi ürünlere, tandır ekmeğinden midyeye, el işi ürünlerden dokuma halılara kadar çok sayıda ürünün yer alması hedefleniyor. Civar bölgelerden gelecek küçük üreticilere lojistik destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezindeki yurttaşların kolay ulaşabilmesi için Konak Bahribaba otobüs durağından Kadifekale’ye giden 33 numaralı hattın 15 dakikada bir hareket edeceğini duyurdu. İzmirlilerin yönünü tekrar Kadifekale’ye çevirmesini de amaçlayan pazar, çocuk etkinlikleri, dans gösterileri ve konserlere de ev sahipliği yapacak.
 
Kadınlar için üretici kooperatifi
29 Haziran'da Kadifekale'de temizlik seferberliği başlatarak halkla beraber sokakları süpüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bölgede oturan kadınları kendi mahallelerini temizlemek için belediyede istihdam edeceklerini, kadınların evlerde yaptıkları midyeleri satacakları bir restoran açacaklarını duyurdu. Önceliklerinin kadınların ekonomik anlamda güçlenmesi olduğuna işaret eden Tunç, bu kapsamda Kadifekaleli kadınları içine alacak bir üretici kooperatifi kurmak üzere çalışmalar başlatıldığını belirtti. Kooperatif çatısı altında üretmeye başlayan kadınlara, zaman içinde üretimlerini çeşitlendirebilecekleri eğitimler verilmesi de planlanıyor.