Kadıfekale’de kooperatif kuran 90 kadın satışa başladı

  • 13:43 20 Temmuz 2019
  • Emek/Ekonomi
İZMİR - Kadifekale’de bir araya gelen 90 kadın, İzmir genelinden 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ve 12 üretici kadın kooperatifinin bulunduğu “Pagos Üretici Pazarı” kurdu. 
 
İzmir’in Konak ilçesine bağlı Kadifekale Mahallesi’nde bir araya gelen 90 kadın, İzmir genelinden 24 tarımsal kalkınma kooperatifi ve 12 üretici kadın kooperatifinin bulunduğu üretici pazarı açıldı. Pazar açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır, Kani Beko ve ilçe belediye başkanlarıyla birlikte çok sayıda yurttaş katıldı. 
 
‘Kadınların ürettiklerini evlerimize taşıyacağız’
 
Pazar açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, özellikle kadınların ürettiği ürünleri satışa sunacağı bu pazarların sayısını artıracaklarını söyledi. Daha önce sözünü verdikleri Pagos pazarında Kadifekaleli kadınların ürettiklerinin İzmirlilerle buluşacağını belirten Tunç, "Kadınların olmadığı yaşam alanları eksiktir. Bugün ülkemizde kadının öncü rolü göz ardı ediliyor. Kadının rolünün olmadığı toplum parçalanmaya mahkûmdur" dedi. 
 
Pagos Üretici Pazarı'nda üreticilerin aracısız biçimde tüketiciyle buluşacağını anlatan Tunç şöyle devam etti: "Bu pazarların sayıları artacak. Her ilçede bu pazarlardan açacağız. Kadınlara fırsatlar vererek bizlere değer katmasını ve İzmir'i büyütmesini sağlayacağız. Üretici kadınlarımızın ürettiklerini evlerimize taşıyacağız. Her şey çok daha güzel olacak."
 
Üretici pazarında meyve sebzeden peynir, bal ve zeytinyağı gibi ürünlere, tandır ekmeğinden midyeye, el işi ürünlerden dokuma halılara kadar çok zengin bir ürün çeşitliliği yer alıyor.