Kars Belediyesi’nden kadınlara istihdam alanı

  • 09:08 8 Eylül 2019
  • Emek/Ekonomi
KARS - “KarSbel” markasıyla bal, tereyağı, gravyer ve kaşar peynirleri ile pekmezin yanı sıra pek çok ürünü el emeğiyle üreten ev emekçisi 6 kadın, belediyenin açtığı kahvaltı salonunda çalışıyor. Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ise, kadın istihdamının devamının geleceğinin mesajını verdi. 
 
31 Mart yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ilk defa kazandığı Kars Belediyesi’nin kent genelinde çalışmaları hızla sürerken bir yandan da kadınlar için yeni projeler hayata geçiriliyor. Eşbaşkanlık sistemiyle yürütülen belediye, birçok dilin, kültürün bir arada yaşadığı kentte kadına yönelik projelere öncelik veriyor. Bunlardan biri de “KarSbel” markasıyla kentin doğal ürünlerinden bal, tereyağı; çeçil, gravyer ve kaşar peynirleri ile pekmezin kadın emeğiyle pazara sunulması oldu. 
 
Kadınların rahat edebileceği bir mekan
 
Kent merkezinde bulunan İsmail Aytemiz Parkı’nda 6 kadın, “KarSbel’de doğal ürünlerin hem satışını yapıyor hem de kahvaltı salonu olarak yurttaşlara hizmet ediyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren soğuk, sıcak içeceklerin kadın emeğiyle hazırlandığı salonda emzirme odası, engelliler için lavabo da yer alıyor. Salon, özellikle kadınların kahvaltılarını yaparken rahat edebileceği bir mekan olmasıyla da dikkat çekiyor. 
 
‘Kadınlar için istihdam alanları yaratacağız’
 
Göreve başladıkları ilk günden bu yana kadına yönelik çalışmalar sürdürdüklerini söyleyen Kars Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca, “Özellikle kadınlar için istihdam alanları yaratacağız. Burada sadece kadınların yer almasını istedik. Bu sayı şimdilik 6, bunu ilerleyen zamanlarda arttıracağız. Kadınların kendi ekonomisini sağlaması için bu tür çalışmaları yürütmeye devam edeceğiz” dedi. 
 
Stantlar açacağız’
 
Şevin devamında, “İsmail Aytemiz Parkı’nda ev emekçisi kadınların yaptığı börekleri, kekleri, reçel ve benzeri ürünleri, kahvaltılıkların satışı için stantlar da açacağız” diye belirtti. 
 
Kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırılara değinen Şevin, “Aynı zamanda kadına yönelik şiddete karşı mücadele ile taciz ve tecavüze karşı etkinlikler düzenleyeceğiz” dedi. 
 
‘Kadınlar kendini güvende hissedecek’
 
Kahvaltı salonunda çalışan kadınlardan biri olan Çiğdem Yağmur Bedel, salonda sadece kadın çalışanların olmasından dolayı şehir dışından gelen kadınların daha rahat edebileceğini söyledi. Çiğdem, “Biz kadınların burada çalışması daha rahat. Kadın olduğumuz için dışarıdan gelen kadınlar da bu mekanda daha rahat ve kendini güvende hissedecektir” diye konuştu.