İSİG: Ekim ayında 2 çocuk ve 7 kadın yaşamını yitirdi

  • 12:33 4 Kasım 2019
  • Emek/Ekonomi
HABER MERKEZİ - İSİG’in iş cinayetleri raporuna göre, Ekim ayında 155 işçi yaşamını yitirirken, bunlardan 2’sinin çocuk,  7’sinin ise kadın olduğu belirtildi. 
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Ekim Ayı İş Cinayetleri Raporu’nu açıkladı. Rapora göre, yılın ilk 10 ayında iş cinayetlerinde bin 477 işçi yaşamını yitirdi.  Ekim ayında ise 2’si çocuk ve 7’si kadın olmak üzere toplamda 155 işçi hayatını kaybetti. 
 
Raporda şu bilgiler yer aldı:
 
“* Hayatını kaybeden 155 işçinin 124’ü ücretli (işçi ve memur), 31’i kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştu.
 
* Ölenlerden 7’si kadın, 148’i erkek; içlerinden 1’i 14 yaş ve altında olmak üzere ikisi çocuk, 8’i göçmen/mülteci işçiydi.
 
* Kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, büro, ticaret ve taşımacılık işkollarında gerçekleşti.
 
* Ölümler en çok tarım, inşaat, taşımacılık, ticaret/büro, belediye/genel işler, metal, madencilik, tekstil/deri, gıda ve konaklama/eğlence işkollarında gerçekleşti.
 
* En fazla ölüm nedeni trafik/servis kazası, yüksekten düşme, ezilme/göçük, kalp krizi, şiddet, elektrik çarpması, zehirlenme/boğulma ve intihar.
 
* Ekimde Türkiye’nin 57 şehrinde ve yurtdışında 5 ülkede iş cinayeti gerçekleştiği tespit edildi. 
 
* En çok iş cinayeti İstanbul, Konya, Antalya, Bursa, İzmir, Sakarya, Ankara, Denizli ve Antep illerinde yaşandı.
 
* Hayatını kaybeden işçilerin tamamı sendikasız olarak çalıştırılıyordu.”
 
Raporda ayrıca, yaşamını yitiren başka sendikalı işçilerin de olabileceği ancak “kağıt üzerinde olan sendikal üyeliklerinin gerçek bir örgütlülük olmaması ve birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi” nedeniyle net bir bilgi verme şansının olmadığı belirtildi.