‘Pazardan eli boş dönüyorsak sebebi Suriye’de ki savaştır’

  • 09:06 6 Kasım 2019
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Ekonomik krizin giderek daha derinden hissedildiği şu günlerde pazardan eli boş dönen kadınlar, "Biz bir kilo meyve alamazken, koltukta oturanlar sırtımızdan ha bire savaş çıkararak faturasını yine bizlere kesiyor. Pazardan eli boş dönüyorsak sebebi şu an Suriye’deki savaştır” diyerek tepki gösterdi. 
 
Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Mahallesi’nde Pazartesi günleri kurulan sebze-meyve pazarında esnaf ve vatandaş fiyatlardan şikayetçi. Pazarcılar böyle giderse tezgah kapatma korkusundan, yurttaş ise eli boş dönmekten dertli. 
 
‘Ekonomik olarak en kötü yılı yaşıyoruz’
 
Bir kadın ve esnaf olarak da krizin kendilerine doğrudan yansıdığını belirten Emel Algım, “10 yıldır esnafım ve ekonomik olarak yaşadığımız en kötü yılı geçiriyoruz. Halkta alım gücü yok biz de satış yapamayınca tezgah kapatmak zorunda kalıyoruz. Vatandaş artık küçük esnaf yerine alışveriş merkezlerindeki mağazalardan almayı tercih ediyor.  Bu durum da bizi etkiliyor. Tüm ailem burada kazandığımla geçimini sağlıyor, çocuklarımı ancak geçindiriyordum ama bu gidişle ekmek paramız çıkmayacak. Ama krize neden olanların keyfi yerinde. Zamları yapıyor kendi hayatına devam ediyor” diye konuştu. 
 
‘Tek sebep savaştır’
 
Ekonomik krizin başlıca nedeninin savaş politikası olduğunu ve hükümetin savaşın faturasını halktan çıkarttığını dile getiren Ayşe Çoban ise şöyle konuştu: “Daha önceki yıllarda 50 TL ile nerdeyse iki haftalık alışveriş yaparken, bu yıl 100 TL ile bir haftayı dahi geçiremiyoruz. Her yıl geçen yılı aratıyor, gittikçe ülke daha çok kötüye gidiyor. Bir çocukla asgari ücretle geçinmeye çalışıyoruz, çocuk, ev kirası vergiler nasıl geçinilir bilemiyoruz. Ölmemek için ancak karnımız doyuyor. Biz bunca sorunları yaşarken koltukta oturanlar sırtımızdan ha bire savaş çıkararak faturasını yine bizlere kesiyor. Bugün pazardan eli boş dönüyorsak bunun sebebi şu an Suriye’deki savaştır. Fakirin ekmeğine göz koyanlar kendi maaşına zam yaparak rekor kırıyor.” 
 
‘Hükümet gençleri mecbur bırakıyor’
 
Ekonomik krizin en çok etkilediği kesimlerden biri olan gençlerin ise bu nedenle birçok suça karıştığını ifade eden Pakize Sulhal, "Onları bu kötü işlere mecbur bırakan bir sistem var. İşsizlikten uyuşturucuya bulaşıyor, hırsızlık yapıyorlar. Tek sebebi hükümettir. Tayip Erdoğan kendisinin maaşını 82 bin TL yapıyor asgari ücrete de çok cüzi bir zam yapıyor, emekliye ise yok denilecek kadar. Kendileri koltukta oturuyorlar bizlerin halinden haberleri yok” dedi. 
 
‘Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar’
 
"Kriz yok diyenler bir gün şöyle halkın arasına karışsın ve görsün vatandaşı ne durumda” diyen Gülizar Sulhan da tepkisini şu sözlerle dile getirdi: “Öyle uzaktan bakarak olmaz. Asgari ücretle geçinen, çocuk okutan bir kadınım, pazarda her şey almış başını gidiyor. Bize kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar iliğimiz kurudu adeta. Ekonomik kriz bu şartlarda asla düzelmeyecek bizler ses çıkamadıkça bu durumu kabullendikçe bu böyle sürecektir. Ne adalet kalmış ne hak, hiçbir emekçi hakkını alamıyor ve bu durum böyle devam edecektir.”