Kars’ın kadın girişimcilerinden Nuran: Algıları değiştirdim

  • 09:04 9 Kasım 2019
  • Emek/Ekonomi
KARS - Çocuk yaşta evlendirilip maruz kaldığı sistematik şiddete isyan eden Nuran Özyılmaz, 30 yılda başarıdan başarıya koştu. Kentin kadın girişimcilerinden biri olan Nuran, “Birden kanat açmadım yavaş yavaş her zorluğa göğüs gerdim ve çevremde kadına yönelik algıları değiştirdim” dedi.    
 
Ailesi tarafından çocuk yaşta evlendirilen Nuran Özyılmaz, yıllarca sistematik şiddete maruz kaldı. 14 yıl sonra 1990 yılında boşanan Nuran, 4 çocuğuyla birlikte yaşamaya başladı. Kendi ayakları üzerinde durmak için evinde tuhafiye ürünleri satarak işe başlayan Nuran, Kars’ın kadın girişimcilerinden biri oldu. Başlarda komşularına yün ve örgü ürünleri satarak geçimini sağlayan Nuran,  yavaş yavaş işlerini büyüterek Kars merkezde ‘Kaz Evi’ restoranı açarak bir ilki başardı. Aynı zamanda kentte Kaz Yetiştiriciliğini Devam Ettirme Derneği’nin kurucusu olan Nuran, Birleşmiş Milletler (BM) ve Emitt Turizm Fuarı tarafından ödüle layık görüldü.
 
‘Kadın çalışmaz’ denildi ama dinlemedim’ 
 
Evlendirildiği erkeğin ne kendisine ne de çocuklarına bakmadığını anlatan Nuran, yaşadıklarını şu sözlerle dile getirdi: “Her türlü şiddeti gördüm ama hiçbir zaman ödün vermedim. Çocuklarım kız oldukları için eşimin ailesi çocuklarımı nüfustan saymıyordu. Tüm bu muamelelere dayanamayıp 1990 yılında boşanma davası açarak eşimden ayrıldım. Çocuklarıma bakmak için çalışmak istedim fakat ‘kadın çalışamaz’ denildi. Çalışmam gerekiyordu, kuru kuruya özgürlük kazanılmaz. Bundan kaynaklı 3-4 bileziğimi satarak evde bir odayı tuhafiyeciye dönüştürdüm. Kadınların ihtiyaçlarına göre yün, tığ, ip, dantel yumağı satarak geçimimizi bir süreliğine böyle devam ettirdim. Kadınların yanıma gelip malzeme alması hem ekonomik ve sosyal anlamda bana yardımcı oldu.” 
 
‘Birçok kadına rol model oldum’ 
 
Ardından örgü makineleri alarak bir dükkân kiralayan Nuran, çocuklarını da yanına alarak her birine bir görev verdiğini söyledi. “Kızlarım hem okullarına gidiyor aynı zamanda bana da yardımcı oluyorlardı” diyen Nuran, işleri büyüdüğü için yanına bir yardımcı aldığını aktardı. Örgü makinesi alarak yıllarca bu şekilde çalışan Nuran, “Birçok kadına rol model oldum. Onlar da kendilerine örgü makinesi alarak işe başladı. 2007 yılına kadar bu işimde devam ettim” diye belirtti. 
 
‘4 masayla başlayıp restoran açtım’ 
 
Örgü makinesi işlerinin duraksamasından dolayı 4 masalı ufak bir pastane açtığını söyleyen Nuran, o süreci ise şöyle anlattı: “Pastane açarak bu sektörde ilk oldum. Orada daha iyi para kazandım ve bir açığın olduğunu fark ettim. Yan tarafımızda bulunan dükkânı birleştirerek 15 masalı kaz evini kurarak, Kars’ın yöresel ve kültürel yemeklerini sunan ilk iş yerini açtık. Kaz yetiştiricilerle bir işletme kapısı oldu. 2007’den 2016’ya kadar o dükkânda hizmet verdim. Bir Rus binasını satın alarak, burada işimi sürdürdüm ve hala devam ediyorum.” 
 
‘Algıları değiştirdim' 
 
Kaz Yetiştiriciliği Derneği’ni kurarak kadınlara istihdam alanı da açan Nuran, kadınları derneğe üye yaparak onlardan kaz aldığını söyledi. Nuran, “Dernekteki çalışmalardan kaynaklı plaket aldım. 2011 yılında yapılan kadın girişimci yarışmasında Türkiye birinciliğim var. Buraya taşındığımda hala kentte kimseler çalışmıyordu. Binanın karşı tarafından kadınlar yaşıyor ve sürekli camdan bakıyordu. Zaman geçti ve onlar da dışarı çıkmaya başladı. Bir baktım onlar da bize bakarak bir kafe açtı ve dışarı çıkabildi. Kadınlar kendine güvenmeli ve asla ‘tek başıma bir şey yapamam’ düşüncesine kapılmamalı. Kadın isterse her şeyin üstesinden gelir. Birden kanat açmadım yavaş yavaş her zorluğa göğüs gerdim ve çevremde kadına yönelik algıları değiştirdim” diye konuştu.