KHK’li eğitim emekçisi Seher: Direnmeyi seçtik

  • 09:07 6 Aralık 2019
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - KHK ile ihraç edilen eğitim emekçisi Seher Kılıç, “Sistemin istediği, ihraçla beraber mağduriyet yaratıp bizleri tamamen yok etmektir. Biz her koşulda direnmeyi seçtik, kadın, sendikacı kimliğimizle mücadeleye devam ediyoruz” dedi. 
 
Türkiye’de yaşayan 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile binlerce kamu emekçisi işinden edildi. KHK ile işten çıkarılanların tüm hakları da ellerinden alındı. İktidar yetkilileri tarafından seçme seçilme haklarının dahi ellerinden alınması tartışmaları yapıldı, KHK’li olduğu gerekçesiyle birçok belediye başkanına mazbata verilmedi. 
 
İhraçların büyük bir kısmı da eğitim alanında gerçekleşti. Adana Eğitim Sen Yönetim Kurulu üyesi KHK’li öğretmen Seher Kılıç, “Sistemin istediği bizleri tamamen yok etmektir. Biz her koşulda direnmeyi seçtik, bizi istedikleri gibi baskılayamazlar" dedi 
 
‘İş vermiyorlar’
 
2016 'da ihraç edilen Seher, Eğitim Sen'in Adana Şubesi’nde 3 yıldır yönetim kurulunda görev alıyor. Yıllardır Eğitim Sen’de çalışmalar yapan Seher, “Tabi ki ekonomik anlamda zorlandığım zamanlar oluyor ve zorlandığımız için çoğu arkadaşımız çeşitli işlerde çalışmaya başladılar ve çeşitli iş alanları kurmaya başladılar. Çünkü bizim özel sektörde de iş bulma şansımız yok. Lisansımız da iptal edilmiş durumda. Yasal olarak lisansımız iptal edilmemiş ama fiili olarak iptal durumunda. Çünkü biz herhangi bir iş yerine başvurduğumuz zaman KHK'li olduğumuz için iş verilmiyor. Bu konuda çok fazla mağduriyet yaşıyoruz” dedi.
 
‘Sistemin amacı bizi yok etmektir ‘
 
Bir kızının olduğunu ve kızı için ayakta kalmaya çalıştığını fakat çok zorlandığını dile getiren Seher, “3. yılımız ve 3 yıldır tabi ki alanlardayım, mücadelenin içindeyim. KHK TV kuruldu bunun üzerinden kanallar da açarak sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Türkiye'ye, dünyaya duyurmaya çalışıyoruz, mağduriyetleri anlatmaya çalışıyoruz. Sosyal medyada mücadeleyi her zaman devam ettiriyoruz. Sistemin istediği zaten ihraçla beraber mağduriyet yaratıp bizleri tamamen yok etmektir ama biz dayanışma içerisindeyiz arkadaşlarımızla. Özellikle KESK ve Eğitim Sen bize destek olarak ayakta kalmamızı sağlıyorlar. Psikolojik destek, ekonomik destek sağlıyorlar bize. Arkadaşlarımızdan da çevremizden de çok fazla destek gördük bu anlamda” ifadelerini kullandı.
 
‘Kadın kimliğimiz ile mücadelemizi gösterdik’
 
Muhaliflere geçmiş dönemlerde de birçok mağduriyet yaşatıldığının altını çizen Seher, “Verdiğimiz mücadelenin bir bedeli vardı ve biz o bedeli ödüyoruz. Bunun farkındaydık ve farkında olarak yaşıyoruz. Dayanışma içerisindeyiz. Kadına düşman bu AKP sistemi kadını biraz daha görünür olmayan yerden vurmaya çalışıyor. Biz kadın olarak her yerdeyiz. Erkek arkadaşlarımız gibi biz kadınlar da kesinlikle hiçbir alandan çekilmedik. Kadın kimliğimizi hiçbir zaman arka plana almadık, kendi kimliğimiz var, sendika kimliğimiz var. Kadın kimliğimizle de zaten her zaman mücadelemizi gösterdik” diye konuştu.