Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nden mitinge çağrı: Taleplerimizle alanlarda olalım

  • 13:20 7 Aralık 2019
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL –  Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “İnsanca yaşamak istiyoruz” şiarıyla yarın gerçekleştirecekleri mitingin önemine dikkat çekerek, “Taleplerimizle alanlarda olalım” çağrısında bulundu.
 
Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri tarafından “İnsanca yaşamak istiyoruz” şiarıyla AKP’nin savaş ve kayyım politikalarına, asgari ücret ve vergi adaletsizliğine karşı ses yükseltmek için Bakırköy Meydanı’nda miting düzenlenecek. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yarın 13.00’de gerçekleşecek miting için katılım çağrısı yaptı. 
 
‘Kriz en fazla kadınları etkiliyor’
 
Ekonomik krizden en çok kadınların etkilendiğine dikkat çeken Arzu, yarın gerçekleştirilecek mitinge en yoğun katılımı kadınlardan beklediklerini ifade etti. Arzu, Türkiye’de uzun yıllardır yaşanan ekonomik kriz ve krizin yol açtığı yıkıcı sonuçlara karşı talepleri ile alanlarda olacaklarını vurguladı. Arzu, “Şu an gündemde asgari ücret belirlemesi ve vergilerin düşürülme konusu var. Bizlerin temel olarak şu an için üzerinde durduğumuz bu konular. Bu anlamda insan onuruna yanaşır asgari ücret talebiyle yarın Bakırköy Meydanı’nda olacağız. Yüksek bir katılım bekliyoruz” dedi. 
 
‘Kriz çok ciddi biçimde bizleri yoksullaştırdı’
 
Tüm bölgelerde 2 aydır sürekli alanlarda olduklarını belirten Arzu, aralık ayının işçilerin çalışma ve yaşam koşulları açısından önemli bir mücadele dönemi olduğunu kaydetti.  Arzu şöyle devam etti: “Tabi kriz ile birlikte düşünüldüğünde bu yılki hem bütçe görüşmeleri hem de asgari ücret görüşmeleri daha da farklı bir anlam kazanıyor. Çünkü 1 buçuk yıldır yaşanan bu kriz çok ciddi biçimde bizleri yoksullaştırdı. O nedenle de 8 Aralık mitingi bu kriz koşullarında ayrıca da bir önem kazanıyor. Kriz en fazla kadınları etkiliyor. Ücretler açısından baktığımızda örneğin asgari ücret mücadelesinde biz kadın temsiliyetinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü kadınların ücretleri daha düşük ve asgari ücrete daha yakın. Dolayısıyla bütün kadınları da 8 Aralık’ta emeklerine sahip çıkmaya Bakırköy Meydanı’na çağırıyoruz.”
 
‘Savaşa ve kayyıma karşı alanlarda olacağız’
 
Savaş politikalarıyla derinleşerek artan ekonomik krizin faturasının emekçilerden çıkarılmaya çalışılmasına ve halk iradesine yönelik saldırılara karşı ses çıkarmak için alanlarda buluşacaklarını dile getiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut ise, “Sarayın bir günlük gideri 2 bin 240 asgari ücretlinin bir aylık maaşına bedel. Savaşa ayrılan bütçe inanılmaz boyutlarda”  diyerek, 2020 bütçesinde halkın yerinin olmadığına işaret etti. “İnsanlar geçinemiyorlar ve açlık sınırının altındalar” diyen Elif, “Tüm bu koşullarda insanları yoksulluğa ve açlığa mahkum eden bir süreçten geçiyoruz. Sermaye kazandıkça halk kaybediyor. O nedenle halk sokağa çıkarak krizin emekçiyi ve işçiyi nasıl vurduğunu yarın Bakırköy’de herkese göstermek üzere buluşacak” ifadelerini kullandı.
 
 ‘Halkımızı ses yükseltmeye çağırıyoruz’
 
HDP'ye yönelik baskılara da değinen Elif, “Partimize dönük ciddi saldırılar söz konusu. Bizler aynı zamanda o gün meydanda kayyım gaspına karşı ses yükselteceğiz. Savaşa ve kayyıma karşı gerçekliği ifade edeceğiz. Bizler uzun zamandan beri mitinge yönelik katılım çağrılarında bulunuyoruz. Çünkü krizi en yoğun yaşayan kesimlerden biri de bizim partililerimiz. O nedenle tüm halkımızı yarın alanlarda ses yükseltmeye çağırıyoruz” diye konuştu.