‘Kadınlar iş hayatına katılırsa ekonomide düzelmeler olur’

  • 09:05 14 Aralık 2019
  • Emek/Ekonomi
Rengin Azizoğlu - Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Kadınların iş hayatında güçlü bir şekilde var olmasının önemine dikkat çeken kadınlar, “Toplumun yarısı olan kadınları iş hayatına kazandırabilirsek ekonomide de düzelmeler olacağını düşünüyorum” dedi.
 
Kadınlar her alanda olduğu gibi çalışma alanında da var olabilmek için mücadelelerini sürdürüyor. Birçok engellemenin yanında gittikçe derinleşen ekonomik krizin etkilerini hisseden kadınlar çalışma alanında yaşadığı zorlukları ve ekonomik krizin etkilerini anlattı. 
 
Ege Giyim Sanayi İşleri Yönetim Kurulu üyesi olan Övge Yıldızhan, 10 yıldır tekstil işinde çalışıyor. Tekstilin her ne kadar moda ile alakalı olsa da erkek egemen bir sektör olduğuna dikkat çeken Övge, bu işte en büyük zorluğun ise mesai gerektiren bir iş olduğunu söyledi.
 
‘Kadın iş hayatına aktif katılamıyor’
 
İster iş insanı ister ev emekçisi olsun sorumlulukların tüm dünya kadınları üzerinde devam ettiğini dile getiren Övge, “Aileyi kurmak, evini geçindirmek, evdeki işleri üstlenmek zorunda olan hep kadın oluyor. Erkeklerin sadece çalışmak gibi bir sorumluluğu var. Dolayısıyla kadının üzerine bir de iş hayatı bindiği zaman kadınların işi oldukça zorlaşıyor” diye belirtti. Övge, tüm bu nedenlerle berabaer iş hayatında özellikle de tekstil sektöründe çok fazla kadının aktif katılımını göremediklerini kaydetti. 
 
Türkiye’nin batısında yaşamanın ve mesleğini severek yapmanın avantajlarını yaşadığını söyleyen Övge, “Bugüne kadar zorlanarak da olsa bir şekilde getirebildim” ifadesini kullandı.  
 
‘Kadınlar öncelikle ekonomik güvence açısından çalışmalılar’
 
 “Şu anda Türkiye’nin içerisinde bulunduğu duruma ve kadınların yaşadığı problemlere baktığımızda sıkıntı yaşayan kadınların çoğunun ekonomik güvencesi olmayan kadınlar olduğunu görüyoruz” diyen Övge, kadınların çalışmasının önemine değindi. Övge, “Özellikle tekstil konusunda moda denildiğinde sanat, yaratıcılık ve yetenek aklımıza geliyor. Tekstilin kadın olmanın getirdiği beceriler doğrultusunda kadınların ilerleyebileceği ve kendi potansiyelini açığa çıkarabileceği bir alan olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla kadınların bu işte var olması benim tarafımdan çok önemli. Her şeyin bir çaresi olduğunu ve istenildiği zaman her şeye vakit yaratıldığını düşünüyorum. Kadınlar bir meslek sahibi olmak ve ekonomik özgürlüğünü kazanabilmek için sonuna kadar mücadele etmeli. İster köylü ister kentli olsun azmedildiği sürece kadınların iş hayatında da güçlü bir şekilde var olabileceğine inanıyorum” diye belirtti. 
 
‘Her kadının çalışması gerekiyor’
 
50 yıldır tekstil işiyle uğraşan Nurhan Tekocak ise bu mesleğin okulunu okumadığını ancak bu işi kendi becerileriyle bugüne kadar getirdiğini aktardı. Terzilikten gelerek büyük mağazalar açtığını belirten Nurhan, şimdi de tekstil ürünleri üretiyor. Mesleğini çok sevdiğini söyleyen Nurhan, “Genç yaşlarda ticarete girdim ama pes etmedim. Benim önümde bir hedefim vardı ve ona ulaşmak için çok çalıştım. Ben o açıdan şanslıydım ama iş hayatında kadınların önüne zorluklar çıkarıldığını düşünüyorum” dedi. 
 
‘Kadınları istihdama katmak istedik’
 
Üretim yaptıkları bir atölye olduğunu ve burada çalışan işçilerin yüzde 80’inin kadın olduğunu söyleyen Nurhan,  şöyle devam etti: “Biz evde oturan kadınları istihdama katmak istedik. Kadın kendi ayakları üzerinde durabiliyorsa o toplum hiçbir zaman yıkılmaz. Ben 16 yaşımdan beri çalışıyorum. Hem anne oldum hem ev sorumluluklarımı yerine getirdim hem de paramı kazandım. Her kadının çalışması gerekiyor ancak o zaman biz refaha çıkabiliriz.” 
 
‘Ekonomik kriz üreticileri çok fazla etkiledi’
 
Son birkaç yıldır hissedilen ancak son bir sene içerisinde giderek derinleşen ekonomik krizin üreticileri çok fazla etkilediğini söyleyen Nurhan,  “Biz perakendeci olarak çalıştığımız yerlerde küçülmeye gittik. Ekonominin iktidarsızlığı ve bizlerin de buna hazırlıklı olmayışımızdan kaynaklı böyle gelişti” dedi. 
 
‘Bu açığı üretimle kapatabiliriz’
 
Hep ileriye bakmak gerektiğini ifade eden Nurhan, bu kriz döneminde de üretime girdiklerini kaydetti. Nurhan son olarak, “Ancak bu açığı üretimle kapatabiliriz diye düşündük. Alabileceğimiz kadar projeler ve desteklerle ayakta kalmaya çalışıyoruz. Toplumun yarısı olan kadınları iş hayatına kazandırabilirsek ekonomide de düzelmeler olacağını düşünüyorum. Biz inişleri ve çıkışları çok yaşadık. Birbirimize destek vererek mutlaka bunun da üstesinden geleceğimize inanıyoruz” diye konuştu.