Esnaflığın cinsiyeti yok: Biz de varız!

  • 09:10 7 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
Şehriban Abi
 
VAN - Sokağa çıkma yasakları nedeniyle Yüksekova’dan Van’a göç eden Safiye Şin, esnaflığın “erkek işi” olduğuna dair cinsiyetçi yargıları yıktı. Market işleten Safiye, ekonomik krizin yarattığı zorluklara rağmen kendi ayakları üzerinde durmanın önemine dikkat çekerek, “Biz de varız” diyor.  
 
Bölgede 2015-2016 yıllarında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında kentler ve ilçelerde yoğun çatışmalar yaşanırken, binlerce kişi de göç etmek zorunda kaldı. 2 milyon kişinin etkilendiği sokağa çıkma yasakları sürecinde halk, batı metropolleri yerine yine bölge içinde başka bir ile, ilçeye, mahalleye ya da köye göç etmeyi tercih etti. Kimisi çadırlarda kalarak, toprağını terk etmeyi reddetti. 
 
Hakkari’nin Yüksekova (Gever) ilçesinde 2015 yılında ilan edilen sokağa çıkma yasakları nedeniyle önce Batman’a göç etmek zorunda kalan Safiye Şin (33), orada aşçılık ve çaycılık yaparak geçimini sağlıyor. Batman’da geçim sıkıntısı yaşayan Safiye, daha sonra Van’a göç ediyor. Safiye, burada market açarak ekonomisini sürdürüyor.
 
‘Erkek zihniyetin baskısıyla karşılaştım’ 
 
Batman’da erkek baskısıyla karşılaştığını belirten Safiye, “Hem erk zihniyetin baskısı hem de geçim sıkıntısı nedeniyle Van’a yerleşmeye karar verdim. Kardeşimin desteğiyle merkezde küçük bir market açarak kendi ekonomimi sağlamaya başladım. Fakat bu kez de ekonomik kriz yüzünden geçim derdi yaşıyoruz” diyor. 
 
‘Çevremdeki cinsiyetçi algıları kırdım’
 
Esnafın cinsiyetçi ve erkek bakış açısı yüzünden yalnızca saat 17.00’a kadar çalışabildiğini söyleyen Safiye, işe ilk başladığı günlerde erkek esnafın bulunduğu yerde kabul görmediğini aktarıyor. Tüm zorluklara ve ötekileştirmelere karşı direnen Safiye, “Baktılar ki direniyorum kabul ettiler. Bir kadının kendi ayakları üzerinde durması kadar güzel bir şey olamaz. Kimseye minnet etmiyorum, kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Paraya ihtiyacım olduğu zaman elimi kendi cebime atıyorum. Kadınlar her alanda zorluk yaşıyor. Etraftan gelen tepkiler, konuşmalar rahatsız ediyordu ilk zamanlarda. Onlar da anladı kadın ve erkeğin eşit olduğunu. Ekonomik kazancını sağlamak için insanlar çalışmak zorunda. Erkeğe el açmak yerine bir kadının kendi emeğiyle kazanması daha güzel ve değerlidir” diye ekliyor.  
 
‘Kendi emeğimin parası daha güçlü hissettiriyor’ 
 
“Kendi emeğimle kazandığım parayı harcamak beni daha çok güçlü hissettiriyor” diyen Safiye, “Kadınlar erkeklerin gözünde güçsüz görünüyor fakat kadın erkekten daha güçlü ve her şeyde daha iradeli. Bu yanlış algılar kadının emeğiyle kırılacaktır. Biz de varız, biz de yaşıyoruz, biz de bireyiz.  Aramızda ki tek fark cinsiyetimiz ve bunun da eşitliği engelleyecek bir fark olmadığını göstermemiz gerekiyor.  Kazanan kadın olacak” şeklinde konuşuyor.