Doğubayazıt esnafı: 10 TL ile eve dönüyoruz

  • 09:01 21 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
AĞRI - Doğubayazıt’ta ekonomik krize karşı ayakta kalmaya çalışan esnaf, krizin başlıca nedeninin savaşa yatırılan bütçe olduğunu belirtti. İşsizlik nedeniyle alışverişe gelenin de olmadığını belirten esnaf, “Ağrı ölü kente döndü. 10 TL ile eve dönüyoruz” dedi. 
 
Türkiye’de derinleşen ekonomik krizin faturası vergi olarak halkın omzuna yükleniyor. Ekonomik krize çözüm üretmek yerine Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara, ülke içinde “güvenlikçi” politikalara devasa bir bütçe ayrılırken, krizin etkilerini birebir yaşayan kesimin başında da esnaflar geliyor. Binlerce esnaf son dönemde kepenk kapattı, hala kapısına kilit vurmamış olanları da zor bir dönemden geçiyor.
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan Saman Pasajı esnafı yaşadıkları sorunları dile getirdi.
 
Günlük kazanç 10 TL
 
Ablasıyla birlikte üç yıldır kuaför işleten Emine Aktaş, önceki yıllara göre müşterilerinin sayısının düştüğünü aktardı. Günlük sadece 10 TL ile eve döndüklerini belirten Emine, daha önce 15 TL'ye aldıkları malzemeleri, şimdi ise 30 TL'ye aldıklarını kaydetti. Emine, "Gelen müşteri de fiyatı fazla buluyor. Onları memnun etmek ve ekmek parası için mecburen kışın soğuk günlerinde günlük 10 TL kazançla eve dönüyoruz” dedi.
 
‘Çocuklarıma tek başıma bakıyorum’
 
Ulusal kıyafet satarak geçimini sağlamaya çalışan üç çocuğu bulunan Yıldız Demirci de dükkanın kirası nedeniyle zorlandığını dile getirdi. Yıldız, “Burada esnaflık yapıyoruz fakat zor şartlarda yapıyoruz. Kira, su, elektrik, çocuk masrafları çok zorluyor. Ağrı’nın en büyük sorunlarından biri fabrikaların, atölyelerin olmaması. Eşimden boşandım. Tek başıma yaşam sürdürmeye çalışıyorum. Bazen çocukları okuldan almayı bile düşünüyorum. Aylık kazancımız, 300-400 TL arası ancak oluyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Krize çözüm bulunmalı’
 
Terzi Zülfinaz İrikli ise çocuklarını yanına alarak çalışmaya gidiyor. Ağrı’da iş olmadığı için eşinin şehir dışında çalıştığını aktaran Zülfinaz, “Çocuklarım dükkan köşelerinde perişan oldu. Bu soğukta onları akşama kadar yanımda getirip götürmek zorunda kalıyorum. Bu işsizliğe, krize çözüm bulunmalı” diye konuştu.
 
‘Krizi yaratan savaş ve göçler’
 
Menekşe İsenç de pasajda terzilik yapıyor. İşlerinin durgun olduğunu ifade eden Menekşe, şunları söyledi: “Ağrı işsizlikten dolayı ölü kente döndü. Ağrı’nın tüm esnafı borçlu, kazancı yok. Kış ayları daha zor geçiyor. Yaşanan savaşlardan kaynaklı göçler başladı. Marketlerde poşetler bile parayla satılıyor. Alışverişe çıkıp da bir şey alamıyoruz.” 
 
‘Savaş halkın cebini etkiledi’
 
Aylık kazancının yetmediğini belirten terzi Pınar Sökmen, “Kendi mesleğimde ilerlemek istiyorum fakat ekonomik kriz var ve en çok kadınlar bundan etkileniyor. Yaşam mücadelesi veriyoruz. Özellikle son dönemde Rojava’ya yönelik saldırılar bizleri çok etkiledi. Günlük kazancımız en fazla 15 TL” dedi.