SES‘ten 17 Nisan’da bir günlük iş bırakma eylemi

  • 14:23 25 Ocak 2020
  • Emek/Ekonomi
ANKARA - SES,  “14 Mart Tıp Bayramı” nedeniyle 15 Mart’ta ülkenin dört bir yanından gelen sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ile Ankara’da “Beyaz miting”  düzenleyecek. 17 Nisan’da da ise şiddetsiz bir sağlık ve sosyal hizmet ortamı için bir günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirilecek. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), “14 Mart Tıp Bayramı”  vesilesiyle yaklaşık yarım milyon sağlıkçıyı ilgilendiren taleplerin seslendirileceği eylem ve etkinlik programını SES Genel Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısı ile açıkladı. Açıklamanın yapıldığı salona, “Halkın Sağlık Hakkı, Sağlık ve Sosyal Hizmeti Emekçileri’nin geleceği için 17 Mart’ta Mitinge” pankartı asıldı.
 
‘Heyetten gelen bilgileri aktaracağız’
 
Açıklamaya geçmeden önce SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara dün Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen depreme ilişkin konuştu. Depremde şu ana kadar 22 kişinin yaşamını yitirdiğini anımsatan İbrahim, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi. SES’in Türk Tabipler Birliği (TTB) ile ortaklaşa oluşturdukları heyetin bölgede incelemelerde bulunduğunu aktaran İbrahim, gelecek bilgiler ışığında önümüzdeki saatlerde kamuoyunu bilgilendireceklerini kaydetti.
 
‘Zamlar çok düşük oranda yapılıyor’
 
Ardından açıklamayı yapan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, sağlık ve sosyal hizmet ortamında sorunların çözülmediğini ve bu sorunların her geçen gün artığını vurguladı. Gönül, en temel taleplerin bile ortadan kaldırıldığını söyledi. Yaşamın her alanında hissedilen ekonomik krizin hissedildiğine dikkat çeken Gönül, “Yoksulluk sınırı altında almış olduğumuz ücretlerimiz erirken, ücretlerimizde iyileştirme talep ettiğimiz her ortamda ise bizlere döner sermaye ödentileri gösterilerek talebimiz reddediliyor ya da çok düşük oranlarda zamlar yapılıyor” dedi.
 
‘Sağlığımız bozuluyor yıpranıyoruz’
 
Performansa göre ücretlendirme politikalarından vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizen Gönül, ek ödeme ve performans ödemeleri yerine çalışırken ve emeklilikte insanca yaşamaya yetecek temel ücretin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan tüm emekçilere fiili hizmet süresi zammının verilmesi gerekliliğinin üzerinde duran Gönül, sözlerine şöyle devam etti: “Çok ağır ve tehlikeli çalışma ortamında sağlık ve sosyal hizmet sunumu yapıyoruz. Yaptığımız işin niteliği ve çalışma koşullarımızdan kaynaklı sağlığımız bozuluyor ve yıpranıyoruz. Bundan dolayı en temel haklarımızın başında gelen yıpranma payındaki fiili çalışma süresi şartının kaldırılması, geçmiş çalışma sürelerini kapsaması ve tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin dahil edilerek yeniden yasal düzenleme yapılmasını istiyoruz.”
 
‘Her gün 31 sağlık çalışanı şiddete maruz kalıyor’
 
Resmi verilere göre ülkede her gün 31 sağlık çalışanın şiddete maruz kaldığını aktaran Gönül, “Kurumlarınız artık çalışanlar açısından verimli ve huzurlu  bir ortam olmaktan çıkmış, yoğun iş yükü altında ezildiğimiz, her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin  bulunmadığı  yerler haline gelmiştir” dedi. Şiddetin en sık acil servislerde yaşandığını dile getiren Gönül, şiddete uğrayan sağlık emekçilerde ayrıca anksiyet ve huzursuzlukta artış gibi psikolojik etkiler görüldüğünü söyledi.
 
‘Her gün 100’den fazla hasta muayene etmeye zorlanıyoruz’
 
Kışkırtılmış sağlık talebi ve artan iş yükü ile birlikte, sağlık alanındaki bütün aksamalardan emekçilerin sorumlu görüldüğünü kaydeden Gönül,  günde 100 ve üzeri sayılarda hasta muayene etmeye zorlandıklarını, randevu sisteminin işletilmemesi nedeniyle hastaların poliklinikler önünde yığıldığını ve acil servislerde her yıl ülke nüfusunun üzerinde hasta girişinin olması nedeniyle çalışamaz koşullara maruz kaldıklarını kaydetti.
 
‘Sağlıkta dönüşüm programına son verilmeli’
 
14 Mart yaklaşırken, iş barışının tesis edildiği sağlık ve sosyal hizmet ortamının sağlanmasını ve gelecek kaygısının giderilmesini talep ettiklerini vurgulayan Gönül,  bunun için yapılması gerekenleri şu sözlerle açıkladı: “Bunun için derhal sağlıkta dönüşüm programına son verilmeli, sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin ekonomik ve özlük talepleri karşılanmalı ve toplum sağlığını koruyucu sağlık politikaları hayata geçirilmelidir.”
 
15 Mart’ta Beyaz miting 17 Nisan’da iş bırakma eylemi
 
Son olarak eylem ve etkinlik programlarını açıklayan Gönül, 15 Mart’ta ülkenin dört bir yanından gelen sağlık ve sosyal hizmet emekçileri ile Ankara’da “Beyaz miting” gerçekleştireceklerini, 17 Nisan’da da ise şiddetsiz bir sağlık ve sosyal hizmet ortamı için tüm sağlık ve sosyal hizmet kurumlarında bir günlük iş bırakacaklarını belirtti. Gönül, başta sağlık ve sosyal hizmet emekçileri olmak üzere toplumun tüm kesimlerini eylem ve etkinliklerine destek vermeye çağırdı.