‘Kadın katliamları savaş ve ekonomi politikalarından besleniyor’

  • 09:20 24 Şubat 2020
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
İSTANBUL - Türkiye’nin savaşa harcadığı bütçe nedeniyle derinleşen ekonomik krizin insanları intihara sürüklediğine dikkat çeken DEM-SEN kurucusu Rahime İldemir Bayrak, “Savaşa ve çetelere ayrılan bütçe emekçilere, emeklilere, gençlere ayrılsın istiyoruz” derken, emekli Güldane Akca ise “Cumhurbaşkanı bizim ölümümüzü istiyor” dedi.
 
2020 yılı bütçesi, “savunma” ve “güvenlik” harcamalarına ayrılan payla dikkat çekerken, çözüm sürecinin başladığı 2013 yılında Milli Savunma Bakanlığı (MSB) bütçesinde önceki yıla göre 2,13 milyar artış yaşanmıştı. Çözüm süreci döneminde ise bu nispi düşüş yaşandı. MSB bütçesinde 2014 yılında 1,4 milyar TL, 2015 yılında ise 949 milyon TL artış oldu. Çözüm sürecinin sonlandırılmasıyla birlikte MSB bütçesinde 2016 yılında 3.6 milyar TL, 2017 yılında 2.2 milyar TL artış yaşandı. Bakanlığın bütçesinde 2018 yılında da 63.8 milyar TL ile rekor artış yaşandı. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ın 2019 sonlarında yaptığı “2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi'ne ilişkin basın toplantısında “savunma ve güvenlik” için bütçeden 141,1 milyar lira kaynak ayrıldığı dile getirilmişti.
 
Ekonomik kriz giderek derinleşirken, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılar ise devam ediyor.
 
Esnaf kepenk indirirken, ekonomik krizi fırsata çeviren patronlar ise ilk olarak kadınları işten çıkarıyor.  Ekonomik kriz ve işsizlik karşısında ise çok sayıda kişi tepkisini yaşamına son vererek gösteriyor. Ekonomik krizin neden ve sonuçlarına dair görüşlerini almak üzere mikrofon uzattığımız kadınlar, krizin olumsuz sonuçlarına dikkat çekiyor.
 
‘Çürümüş sisteme karşı ses çıkaralım’
 
Ülke bütçesinin büyük bir kısmının savaşa ayrıldığını anımsatan Demokratik Emekliler Sendikası Girişimi (DEM-SEN) kurucusu Rahime İldemir Bayrak, savaşa ayrılan yüksek bütçenin ekonomik krizi derinleştirdiğini ve halkın intihara sürüklendiğini vurguladı. Emekli maaşlarına yapılan küçük zamların temel ihtiyaçlara getirilen fahiş zamlar karşısında eridiğini söyleyen Rahime, “Bu ülkede gün geçmiyor ki bir üniversite öğrencisinin yaşamına son verdiği haberini almayalım.  Ülkede 1 buçuk milyonu aşkın işsiz genç var. Gençler iş bulamıyor. Savaşa ve çetelere ayrılan bütçenin emekçilere, emeklilere, gençlere ayrılmasını istiyoruz. Her gün yeni zamlar ekleniyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul ulaşımına da fahiş zamlar yapıldı. Halklara dönük tüm anti demokratik uygulamaların karşısındayız. Ezilen tüm kesimlere sesleniyorum: Bu çürümüş sisteme karşı ses çıkaralım” diye konuştu.
 
Ekonomik krizin en çok da kadınları mağdur ettiğini, kadın katliamlarındaki artışın sebeplerinden birinin de savaş ve ekonomik kriz olduğunu vurgulayan Rahime, “Kadınları asıl olarak öldüren devlet” dedi. Rahime, “Erkekler devlet eliyle kadınları katlediyor. Halkları demokratik dernekler etrafında örgütlenmeye ve ses çıkarmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Cumhurbaşkanı bizim ölümümüzü istiyor’
 
Halka yoksulluğun dayatıldığını belirten Güldane Akca da savaşa ayrılan bütçeye tepki gösterenlerden. Yaşamakta zorlandıklarını belirten Güldane, ülkedeki her insanın her an yaşamına son verecek durumda olduğuna dikkat çekti. Güldane tepkisini, “Ülkedeki emekliler olarak bizler de intiharın eşiğine gelmiş durumdayız. Çünkü ülkede yaşanacak hayat yok. Her şeye her gün zamlar yapılıyor. Borç üstüne borç yapıyoruz. İntihar etmek üzereyiz yani. Bu duruma artık birilerinin dur demesi lazım. Mücadelemiz de sonuçsuz bırakılıyor artık. Ülke olarak tek adam rejimine takılı kaldık. Boşu boşuna savaşlara giriliyor. Rant için gereksiz projelere imza atılıyor. Halkı da dikkate alan yok. Cumhurbaşkanı bizim ölümümüzü istiyor” sözleriyle dile getirdi.