‘Evde kalabilmemiz için dolabımızda yiyecek olması gerekiyor’

  • 09:05 27 Mart 2020
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Koronavirüs tehlikesine rağmen Seyhan’da pazara gelen yurttaşlar, fiyatlar daha uygun olduğu için pazara gelmek zorunda kaldıklarını ancak yine de torbalarını dolduramadığını belirterek, “Evde kalmamız için dolabımızın dolu olması gerekiyor. Hükümet konut kredisini düşüreceğine fiyatları düşürsün” diye tepki gösterdi. 
 
Çin’de ortaya çıkan ve 140 ülkeye yayılan koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de de şu ana kadar 75 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 3 bin 629'a yükseldi. Virüsü kontrol altına alabilmek için sürekli “Evde kal” çağrıları yapılırken, 65 yaş üstü yurttaşları kapsayan sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ancak çalışmak zorunda kalan ya da evde temel ihtiyaçlarına ulaşamayan yurttaşlar, sadece “Evde kal” çağrısıyla sorunun çözülmediğine dikkat çekti. Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili Mahallesi’nde kurulan sebze, meyve pazarına gelen yüzlerce yurttaş, “Evde kalmamız için dolaplarımızın dolu olması gerekiyor. Maske karnımızı doyurmuyor” diye belirtti.
 
‘Marketlerdeki fiyatlar yüzünden pazara geliyoruz’ 
 
Eldiven ve maske takarak pazara gelen üniversite öğrencisi Pınar Çağlar, virüsün hızla yayılmasına rağmen neden evden çıkmak zorunda kaldığını ifade ederek, “Evde yaşlılarımız var ve ihtiyaçlar kısa zamanda tükeniyor. Ben de kendimce önlemimi alıp geldim. Elimizden geldiğince insanlardan uzak duruyoruz. Aslında gelmeyi de pek istemiyorum ama mecburen geliyorum. Marketlerde fırsatçılık yapan kişiler yüzünden mecburen pazara gelmek zorundayız. Ama genel olarak insanlar tedbirsiz. Birçok ülke bütçelerinin büyük payını vatandaşlarına ayırıp destekte bulunurken, bizim ülkemizde hiçbir şey yapılmıyor, esnaf işyerini kapattı ama bir destek verilmiyor. Ekonomi çökmüş durumda. Halk olarak hepimiz kötü durumdayız umarım en kısa sürede çözülür” sözlerini kullandı.
 
‘Konut kredisini değil fiyatları düşür’ 
 
Eşinin bu süreçte işten çıkarıldığını söyleyen Zozan Durak ise evden çıkmak istemese de pazar fiyatlarının biraz daha uygun olduğu için geldiğini aktardı. Stok yapacak malzeme bir yana evinde yiyecek malzeme dahi kalmadığını söyleyen Zozan, “Evde bir şey kalmayınca 50 TL borç ettim ve en azından bir iki kilo domates alırım diye geldim. İki kuruş daha uygun almak için canımızı tehlikeye atıyoruz. Marketlerde çok yüksek fiyatlar ve zaten ekonomimiz çok kötüyken bu virüs olayından dolayı daha çok kötüye gidiyor. Başka ülkeler vatandaşının canını, ekonomisini güvenceye almak için her şeyi yapıyor, ‘para bizim işimiz, düşünmeyin’ diyor. Cumhurbaşkanı ise çıkıp konut kredisini düşürüyor. Hadi o ülkeler gibi yapamıyorsun bari şu fiyatları düşür bu süreçte. Kirayı, suyu, elektrik vergilerini almamalarını sağla. Millet evinde huzur bulursa o zaman dışarı çıkmaz” ifadelerini kullandı.
 
‘İnsanlar virüsten değil açlıktan ölecek’
 
“Evde aç 9 çocuk var” diyen Hamda Mıhamed, “Hayatta kalmak için Suriye'den kaçıp Türkiye'ye geldik burada ise ölmemek için yaşam mücadelesi veriyoruz” diye belirtti. Devletin hiçbir destek vermediğini, kira, elektrik, su parasını karşılayamadığını söyleyen Hamda şunları dile getirdi: “Dışarıya çıkmak istemiyorum ama pazara gelmek zorundayım. Çünkü evde hiçbir erzak yok. Cebimde kalan 50 lirayla sadece domates alabildim ve evde 9 tane çocuk var. Çoğu zaman aç yatıyoruz. Devlet bir şeyler yapsın yoksa çok daha kötü şeyler yaşanır. Virüsten dolayı işi de kalmadı insanların. Öldüreceğini bilsek de çıkıp yiyecek bir şeyler bulmamız gerekiyor. Fiyatlar daha çok artı insanlar virüsten değil açlıktan ölecek.” 
 
‘Devlet ihtiyacı olanlara destek vermeli’ 
 
Nazlı Akak da evde hasta olan eşinin bakımını üstlendiğini, bu süreçte ihtiyaçlarının daha da arttığını söyleyerek, “Mecburen pazara geliyorum. Pazar arabam bomboş sadece 2 kilo şeker ve domates alabildim ve bunlar hiçbir ihtiyacımızı karşılamaya yetmiyor. Devlet hiçbir yardım yapmıyor.  Devletten tek isteğim yoksul olanlara, ihtiyacı olanlara yardım etmesi. Marketler fırsatçılar yüzünden pahalı ama pazar da pahalı. Maske ve kolonya alacak durumumuz bile yok. Evimde oturmam için ekonomik durumumun iyi olması gerekiyor” dedi.