‘Kadın üye sayımızı 3 katına çıkarma hedefimiz var’

  • 09:01 28 Mart 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Sendikal alanda kadın potansiyelini artıracaklarını, üye sayılarını arttıracaklarını söyleyen SES Van Şube Eşbaşkanı Figen Çolakoğlu, “Kadınların ucuz iş gücü kapsamında değerlendirildiği, emeğinin görülmediği aşikar. Bizler de bu eksende kadın mücadelesini yürüteceğiz” dedi. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Van Şubesi, 23 Şubat’ta yaptığı kongrede yeni yöneticilerini belirledi. 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve yakın dönemde işine geri dönen Figen Çolakoğlu, eşbaşkan olarak seçildi.
 
İhraç sürecinin 27 ay sürdüğünü belirten Figen, “Açıkçası hukuksuzca yersiz bir uygulama oldu. Bizimki haklı ve sonucunda da kazanacağımızı bildiğimiz bir mücadeleydi. Bütün yoldaşlarımız, bütün emek veren insanlar, bu hukuksuz süreçten geçecek. Belki bu süreç sahada uzaya bilir ama sonucunda ulaşacağımız muhakkak zafer olacaktır. Her zaman ki sloganımız ‘Kazanacağız, mutlaka kazanacağız’ vurgusunu her yerde, her alanda yapıyoruz yapmaya da devam edeceğiz. Bizim temel amacımız örgütsel dokumuzda emek mücadelesini büyütmek” dedi. 
 
‘Adalet ve hukuk vurgusuyla mücadeleye devam edeceğiz’
 
Sendika olarak adaletsizlik ve hukuksuzluğa vurgu yaparak alanlarda olacaklarını kaydeden Figen, mücadelelerinin demokrasi ve eşitlik ekseninde daima devam edeceğini vurguladı. Yeni programlarına ilişkin konuşan Figen, “Ekonomik süreç itibariyle geldiğimiz darboğazın sebep olduğu bir çıkmaz var. Bu çıkmaz boyutunu değerlendirirken belki siyasal iktidarların bir noktada çanını sıkacak ya da hoşuna gitmeyen vurgular da yapmış olacağız ki mücadelemizde her dönemde yaptık bunu. Bunların sorgulamasını yaparken birçok şeye değiniyorsun.  Mesela bir savaş sorununa değiniyorsun, insanların ölümleri üzerinden kazanılmaya çalışan ranta değiniyorsun.  Ama insan temelli, emek temelli, demokrasi temelli bir yaklaşım gerekiyor. Bunun için yoldaşlarımızla omuz omuza verdiğimiz mücadele devam edecek” diye konuştu. 
 
‘Hedefimiz kadın potansiyelini artırmak’
 
Sindirme ve korku politikalarının sürdürüldüğü OHAL sürecinde açığa almalar, sürgünler ve ihraçların sendikalaşmada erimeye sebep olduğunun altını çizen Figen, bu politikaların kısmi olarak amacına ulaştığını aktardı. Yeni süreçte sendikalaşmada kadın potansiyelini artırmayı hedeflediklerini ifade eden Figen, “Birçok alanda özelikle sektörel alanda kadın daha çok ucuz iş gücü kapsamında değerlendiriliyor. Görülmeyen emek boyutunda bakılıyor. 150’nin üstünde kadın üye sayısını 3 katına çıkarma hedefimiz var.  Bunu da başaracağımız noktasında umudumuz ve inancımız var” dedi. 
 
‘Kadınlar gücünün farkına varmalı’
 
Kadınlara son olarak çağrıda bulunan Figen şöyle konuştu: “Mücadelenin çok uzun soluklu olduğunu, uzun bir yol olduğunu biliyoruz.  O açıdan direnmek, direnmek ve yine direnmek gerekiyor. Türkiye’de ve dünyada birçok STK, kuruluş ve kadın dernekleri var. İstendiğinde birçok güçlü kararlar aldıklarını ve iktidarları zorladığını biliyoruz. Birçok şey yasalaşacakken geri çektirdiklerini de biliyoruz. Biz sadece kendimize inanalım, güvenelim.  Bunu başardıktan sonra hiçbir şeyin bizi yıldıramayacağını göreceğiz.”