‘Uzaktan eğitim programı siyasi amaçlar güdülerek hazırlanmış’

  • 09:04 30 Mart 2020
  • Emek/Ekonomi
Şehriban Abi
 
VAN - MEB tarafından verilen uzaktan eğitimde idam sahnelerinin verilmesinin birçok sorunu beraberinde getireceğini belirten Eğitim Sen Van Şube Sekreteri Funda Demir Bozkurt, “Hazırlanan programın pedagojik olarak değil de siyasi amaçlar güdülerek hazırlandığı gerçeğini gösteriyor” dedi. 
 
Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) Türkiye’de hızla yayılırken, alınan ilk kararlardan biri okulların tatil edilmesi oldu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan son açıklamada 30 Nisan’a kadar okulların açılmayacağı duyurulurken, bu süre içinde Eğitim Bilişim Ağı (EBA) programı ile uzaktan eğitim başladı. Eksiklikleri nedeniyle tepkilere neden olan uzaktan eğitim programı kapsamında çocuklara izletilen Adnan Menderes’in idam edilişi ve kafa kesme görüntüleri başta çocuklar ve velileri olmak üzere herkesi dehşete düşürdü. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Van Şube Sekreteri Funda Demir Bozkurt, konuyu değerlendirdi.
 
‘Bu süreçte dahi ideolojik amaçlarla hareket ediliyor’
 
Funda, “gerici politikaların bu süreçte bile varlığını sürdürmeye devam ettiğini” belirterek, siyasal yaklaşımın öğrenciler tarafından içselleştirilmesinin hedeflediğini vurguladı. Bu yaklaşımın zaten mevcut eğitim sisteminin bir parçası haline geldiğini ifade eden Funda, “Bu süreçte, yaşanan bunca sorun ve krize rağmen siyasal amaçların devam ettirilmesi hayret vericidir” sözleriyle duruma tepki gösterdi.
 
‘Onarılamayacak sorunları beraberinde getirir’ 
 
Koronavirüs salgını nedeniyle çocukların zaten bir travmayla karşı karşıya olduklarını belirten Funda, “Bu zor zamanlarda siyasal iktidar eliyle çocuklarımıza izletilen bu videoların, yaşanan travmaların derinleşmesine ve onarılmayacak sorunları da beraberinde getireceğine yönelik endişelerimiz çok büyük. İdam sahnesinin normal bir durummuş gibi izletilmesi, hazırlanan programın pedagojik olarak değil de siyasi amaçlar güdülerek hazırlandığı gerçeğini gösteriyor. Çocuklarımız hem çeşitli travmalar yaşıyor hem de bu programların nesnesi durumuna getiriliyor” diye belirtti.
 
‘Şiddet sahneleri daha küçük çocuklara ulaşmıştır’
 
Söz konusu görüntülerin kısa vadede yaşanan travmanın daha da derinleşmesine, uzun vadede ise saldırganlık duygusunun ortaya çıkmasına ve şiddetin artmasına neden olacağının altını çizen Funda, bunun hem bireysel hem de toplumsal olarak vahim bir tablo olduğunu belirtti. Funda, “Öncelikli hedef çocuklarımızın bu salgının yarattığı tramvayı atlatması olmalıyken, maalesef yapılanlarla krizi daha da derinleştirmiştir. Ayrıca bu şiddet sahnelerinin hangi yaş çocuklar tarafından izlendiğine dair bir veri yok. İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara izletilen iki farklı şiddet sahnesi daha küçük çocuklara da ulaşmış olabilir” dedi. 
 
‘Eğitimcilerin önerileri dikkate alınmalı’ 
 
Toplumun tepkisi olmasıydı bu sahnelerin devamının da gelebileceğine dikkat çeken Funda, şunları dile getirdi: “Öncelikle tüm çocuklarımız için eğitim ulaşılabilir olmalıdır ve bu da fırsat eşitliği ile sağlanabilir. Ekonomik sorunları olan, bu süreçte anne ve babaları çalışmak zorunda olan veya yine anne babası işsiz olan çocuklar eğitime adapte olamazlar. Öncelikli olarak fiziki ve ekonomik şartlarının düzeltilmesi gerekir. Çocukların yaş özellikleri ve pedagojik ihtiyaçları önemsemeli, onların propaganda aracı değil de çocuk oldukları unutulmamalıdır. Öğretmenlerimizin görüşme önerileri mutlaka kayda alınmalı. Gerektiği koşullarda hayata geçirilmelidir. Uzaktan eğitim mümkün olduğunca okuldaki rutin yaşamı işleyen bir sorumlulukta yayın akışını sürdürmelidir.”