Salgın nedeniyle öğrenciler Eğitim Sen'e başvurdu

  • 09:02 4 Nisan 2020
  • Emek/Ekonomi
Melike Aydın
 
MUĞLA - Salgın sonrası geçimlerini sağladıkları yarı zamanlı işlerin kapanması sonrası zor durumda kalan Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri Eğitim Sen Bodrum Şubesi’ne başvurdu. Sendika Başkanı Yüksel Okyay, kaymakamlık ve yerel yönetimlerden öğrencilerin ulaşım, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için çağrıda bulundu.
 
Koronavirüs salgını nedeniyle dünyada ve Türkiye’de vaka sayısı hızla artıyor. Salgın nedeniyle hayat durma noktasına gelirken, mağdur olan kesimlerden biri de üniversite öğrencileri. Öğrenciler dönem başında yaşanan salgın nedeniyle hem kaldıkları yurtları terk etmek zorunda kaldı hem de geçimlerini sağlamak için çalıştıkları işten çıkarıldı ya da çıkmak zorunda kaldı.
 
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan öğrenciler de koronavirüs salgını sonrası yaşadıkları sorunlara ilişkin siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirmek amacıyla Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Muğla Şubesi’ne başvurdu. Eğitim Sen Bodrum Şube Başkanı Yüksel Okyay, öğrencilerin durumunu değerlendirdi.
 
‘Boş oteller öğrencilere tahsis edilebilir’
 
Yüksel, öğrencilerin barınma, beslenme ile ilgili ihtiyaçlarına katkı sunmak için kaymakamlık, belediye, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerle görüştüklerini belirterek, yerel yönetimlerden kış aylarında kapalı bulunan otellerin öğrencilere tahsis edilmesini istediklerini kaydetti. Bu süre içinde de kalıcı yurdun yapılması gerektiğine dikkat çeken Yüksel, “Dernekler masasında ‘Yurt Yaptırma Derneği’ adlı bir derneği var. Onlarla da iletişime geçilecek. Kaymakamlık kampanya ile ev sahiplerinden 2 ay kira almamaları veya bir kısmını karşılamasını isteyebilir. Fakültede yaklaşık 400 öğrenci var. Birçoğu dışardan geliyor ve büyük bir kısmı geçinmek için yarı zamanlı işlerde çalışıyor. Şu süreçte aileleri de para gönderemiyor” diye konuştu.
 
‘Yerel yönetimler çözüm üretebilir’
 
Muğla’da ulaşım, yiyecek, barınma gibi giderlerin diğer illere göre daha fazla olduğunu, bu süreçte bu sorunların katlanarak arttığını söyleyen Yüksel, çözüm önerilerine dair şunları ifade etti: “Aslında geçen aylarda çorba dağıtımı yapılıyordu. Ama çözüm değil, hoş da değil. Barınma, beslenme, elektrik faturalarıyla ilgili soruna Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi'nin acilen çözüm üretmesini talep ediyoruz. AYDEM Elektrik A.Ş. ile görüşülerek 2 ay elektrik faturası çıkarılabilir. Kaymakamlık gençlere bu süreçte nakdi yardım yapabilir. Barınma sorunu çok dile getirildi ama hiçbir somut adım atılmadı. ‘Yurt yapacağız’ dendi ama ortada yurt yok. Yerel yönetimler ücretsiz ulaşım sağlayabilir ya da yasal sıkıntı varsa çok cüzi bir düzeyde tutulabilirdi.”
 
‘Öğrenciler eğitim sistemi dışına atılmasın’
 
Öğrencilerin istedikleri yardımın aslında onların en doğal hakları olduğuna vurgu yapan Yüksel, “Eğitim Sen olarak bilimsel, laik, anadilde ve parasız eğitimin mücadelesini veriyoruz. Barınmanın da ulaşımın da beslenmenin de ücretsiz olması gerekir. Öğrencilerimiz ne kadar rahat olurlarsa o kadar derslerine odaklanırlar. Onlar bizim geleceğimiz, umudumuz. Salgında sorunlarının ivedilikle çözülmesi gerekiyor. Bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları gerekir. Ama ekonomik sorunlar kayıtlarını almaları ve eğitim sisteminin dışına atılmaları anlamına gelir. Bizim öğrencilere desteğimiz her zaman sürecek” dedi.