Esnaf kepenkleri açtı: Heyecanlı ve kaygılıyız

  • 09:10 1 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek 
 
ADANA - Koronavirüs tedbirleri kapsamından Mart ayında kapatılan kepenkler, bugünden itibaren açılıyor. İki buçuk ay sonra yeniden çalışmaya hazırlanan Adana esnafı, hem heyecanlı hem kaygılı. Hükümetin söz verdiği desteklerin hiçbirinden faydalanamadıklarını belirten Melike Aydemir, “Halkın dayanışması sayesinde birçok sorunun üstesinden gelebildik” diyor. 
 
Koronovirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında binlerce esnaf işyerini kapatmak zorunda kaldı. Türkiye’de ilk vakanın açıklandığı 11 Mart’tan bu yana kepenkleri kapalı olan esnaf, ekonomik olarak büyük zorluklar yaşadı. “Normalleşme” adımları kapsamında bugün kepenkleri açan esnaf, dünden itibaren hazırlıklara başladı. Dükkanlarını temizlemek ve eksikleri belirlemekle başlayan esnaf iki buçuk aydan sonra ilk iş gününü geçirecek. 
 
'Masaları sosyal mesafe kuralına göre dizayn ettik’ 
 
Adana’da kafede çalışan Nursel Sincar, hem ekonomik hem de psikolojik olarak zor bir dönem geçirdiklerini ancak işe başlamanın heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Her şeye rağmen işimize geri dönmek güzel bir duygu. Bugün açtık ve işimize başlamak için heyecanlıyız. Umarım işlerimiz iyi gider ve emeklerimize değer. Bizim sektörde yiyecek ve içecek olduğundan çok dikkat isteyen bir alan. Özellikle hijyen konusundan çok dikkatli olmalıyız. Önlemlerini almaya başladık. Temizliği olması gerektiği gibi yaptık. Masaları mesafe kurslarına göre dizayn ettik ve maske şartı koyduk. Müşterinizin gönül rahatlığıyla gelebilecek bir ortam yarattık" dedi. 
 
‘Gerçek olan halkın dayanışmasıdır’
 
Aylardır kapalı olan lokantasının kapılarını açan 25 yıllık esnaf Melike Aydemir, hem heyecanlı hem de kaygılı olduğunu söyleyerek şöyle konuştu: "Biz de tüm esnaf arkadaşlarımız gibi kepenklerimizi açtık. Bu gerçekten çok güzel bir duygu ve çok mutlu olduk. Çalışmanın ne kıymetli olduğunu ve toplumsal huzurun ne derecede önemli olduğunun farkına vardık. Kapitalist sistemin aslında zemin olarak ne kadar dayanıksız olduğunu da gördük. Yani hiçbir zaman sisteme güvenmemek, ona bel bağlamak gerek, her zaman alternatif olması gerekiyor. Tüm hayatlarımız üzerine hüküm süren kapitalist sistemin bir virüs karşısında ne kadar zavallı olduğunu gördük. Bu sürede tüm baskılara, engellemelere rağmen halkın dayanışması sayesinde birçok sorunun üstesinden gelebildik. Bu da şu anlama geliyor; sistemler yalan gerçek olan halkın dayanışmasıdır." 
 
'Esnaf desteği verilecek denildi biz bir şey görmedik'
 
Kapalı olmalarına rağmen su ve elektrik faturalarının gelmeye devam ettiğini, bunların dışında da birçok sorunla açtıklarını ifade eden Melike, “Bir aydır elektriğimiz kapalı. Su faturası önceki aylar kadar geldi, elektrik yine aynı. ‘Esnaf desteği verilecek’ denildi ama biz bir şey görmedik. Sandalye sayısını düşürmek zorundayız ve bu da maliyet demek. Elemanların işe ihtiyacı var ve onların işlerine dönmesi gerek ama bu durumda kaç eleman çalıştırabileceğiz bilmiyorum. İşi başlatmasak daha zor duruma düşecekler. Nasıl yapacağız bilmiyoruz ama her şeye rağmen yeniden başlamak güzel" diye konuştu.