Sağlık emekçilerinden engellemeye alkışlı protesto

  • 14:19 2 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
ANKARA - Ankara’daki sağlık emekçileri, Batman’daki SES üyelerinin “sürgün” edilmesine ilişkin yapmak istedikleri açıklamanın engellenmesini alkışla protesto etti. 
 
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, Batman'da üç üyelerinin sürgün edilmesine ilişkin yapmak istediği basın açıklamasına polislerce engellendi. Açıklamanın yapılacağı Altındağ ilçesi Anafartalar Caddesi’nde bulunan Ankara Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü polisler tarafından açıklamaya saatler kala etrafı çevrildi. 
 
Alkışlı protesto 
 
Sosyal Hizmet il Müdürlüğü’ne yürüyen aralarında SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden’in de bulunduğu emekçilerin önü binaya 100 metre kala polisler tarafından kesildi. Açıklamaya ‘Valilik izni’ olmadığı gerekçesiyle izin verilmeyeceğini bildiren polis amiri talimatıyla basın çalışanları alandan uzaklaştırıldı. Açıklamayı takip eden basın çalışanlarına GBT sorgusu yapan polisler görüntü alınmaması için gazetecilerin yanında bekledi. SES yöneticileri ile polis arasında yaşanan görüşmelerin ardından açıklamaya izin çıkmadı. Sağlık emekçilerini gözaltına almakla tehdit eden polisler, emekçileri alandan itekleyerek uzaklaştırdı. Polisin bu tutumunu sağlık emekçileri alkışlayarak protesto etti.  
 
Açıklamanın engellenmesinin ardından aralarında Gönül’ün de bulunduğu sağlık emekçileri, polisin engellemesini ajansımıza değerlendirdi. 
 
Batman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde çalışan üç üyelerinin kişisel koruyucu ekipman talep ettikleri için ücretlerinde kesinti ve sürgün ile cezalandırıldıklarını kaydeden Gönül, polisin tutumuna tepki gösterdi. 
 
‘Koruyucu ekipman talep ettiler’
 
“Basın açıklaması yapmamız Vali talimatıyla bir kez daha engellendi” diye konuşan Gönül, “Polisler iterek kakarak dağıtmaya kalktılar. Bu tutumu protesto ediyoruz bu tutumla yol almak mümkün değil yani bugün bu demokrasiyi ayaklar altına alan hukuku tanımayan bir bütün neredeyse kolluğun talimatlarıyla yürüyen tutumu kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
 
Sağlık emekçilerinin koruyucu ekipman talep ettiği için sürgün edildiklerine dikkat çeken Gönül, “Oysa ki kişisel koruyucu ekipmanın verilmesi yasal bir zorunluluktur. Hem Dünya Sağlık Örgütü bunu net tarif ediyor hem Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu bunu net tarif ediyor ve bütün bunlara rağmen bu ekipman verilmediği gibi bir de ekipman talep ettiği için arkadaşlarımız sürgün edildi” şeklinde konuştu.  
 
‘Haklıyız kazanacağız’
 
Kişisel koruyucu ekipman eksikliğinden 42 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğine işaret eden Gönül, “Bunların sorumlusu alınmayan önlemler ve tedbirleridir virüs değildir. O yüzden bizde kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Bugün bir kez daha Ankara polisinin yaptığı bu tutumu kınıyor ve protesto ediyoruz kabul etmiyoruz ve kararlı bir şekilde mücadele edeceğiz, haklıyız kazanacağız” ifadelerini kullandı.