İşyerini açan esnaf kaygılı

  • 09:05 4 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Salgından kaynaklı 3 aydır kepenkleri kapalı olan esnaf,  “normalleşme” ile işyerlerini açsa da kaygılı. Esnaflar, herkese belirli bir gelir sağlayarak tedbirlerin devam etmesi gerektiğini dile getirerek, “Bu süreçte hükümet bir verdi iki aldı” diyerek hükümetin politikalarını eleştirdi. 
 
Koronovirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında iş yerini kapatmak zorunda kalan binlerce esnaf, geçen sürede büyük zorluklar yaşadı. “Normalleşme” adımları kapsamında 1 Haziran’da kepenkler yeniden açıldı. Ancak koronavirüs tehlikesi hala geçmiş değil ve birçok iş alanı risk kapsamında. “Normalleşme” sürecinin erken başladığını söyleyen esnaflar, bunun yerine belirli bir ödeneğin sağlanması gerektiğini söyledi. 
 
‘Normalleşme için erken’ 
 
8 yıldır tuhafiyede çalışan Evin Ebru, yaklaşık 3 yıl öncesinde işlerinin iyi olduğunu ve ardından başlayan ekonomik kriz ve pandemi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşadıklarını söyledi. Evin, “Şu an her şey belirsiz. Bu ülkede yarınımızın ne olacağı belli değil. Pandemi sürecinde eve kapanmak zorunda kaldık. Mevcut ekonomik kriz herkesi etkisi altına aldı. Bu süreçte devlet tarafından herhangi bir ödenek sağlanmadı.  Sürecin en başından bu yana halka belirli bir ücret ödemeleri gerekiyordu.  Kiralarımızı dahi ödeyemedik. ‘Normalleşme’ sürecine girilmesi doğru değil. Bu süreçte işletmeler, kafe ve benzeri yerler açıldı.  Daha uzun sürmeliydi çünkü salgın hala devam ediyor. Van’da vakalar artı. Yasaklar kalktı ve halk bir arada. Halk geçimini sağlamak zorunda bundan dolayı kepenkleri açtı. Çevremiz ve kendimiz için çok endişeliyiz” diye konuştu.
 
‘Korunmamız ne kadar yeterli olur?’
 
Salgın sürecinden bir hafta önce kuaför dükkânını açtığını ifade eden Gülcan Şinur, “Bir hafta sonra yasaklardan kaynaklı kapattım. Ayaklarımın üzerinde durmak ve çocuğumun ihtiyaçlarını karşılamak için bu işyerini açtım. Pandemi sürecinde eve kapandım ve çocuğumla ilgilendim. Bu süreçte zorlandım. Önlemler yeterli değil. Normalleşme sürecine erken girildi” dedi. Herkesin bireysel önlem alması gerektiğini ifade eden Gülcan, “Maskesiz çıkmamaya dikkat etmeliyiz. Müşterilerin de dikkat etmesi gerekiyor. Kimin hasta olduğunu bilemeyiz. Kuaför salonumu sürekli temizliyor, dezenfekte ediyorum. Çalışma esnasında maske takıyor, çalışma kıyafetlerini giyiyorum ama bu ne kadar yeterli olur bilemem” sözleriyle endişelerini dile getirdi. 
 
‘Hükümet bir verdi iki aldı’ 
 
Kuaför salonunda çalışan Nafiye Aslan da endişeli olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Salgın hala devam ediyor. Van’da vakalar artıyor. Önlemler de alınmadı. Dükkânları açtık fakat boş oturuyoruz.  Kimse gelmiyor, insanlar cesaret edemiyor.  Esnaf dükkânları açmak zorunda ne ile geçineceğiz? Bir gelirimiz yok. 8 kardeş işsiz evde oturmak zorunda kaldık, çok zor bir süreçti. Salgın yayılmaya başlamadan önce gerekli önlemler alınmış olsaydı bu aşamaya gelmeyecekti. Süreç geç başladı erken bitti. ‘Normalleşme’ süreci değil, bir darbe daha yaşayacağız. Bu süreçte çalışana da çalışmayana da destek olunması gerekiyordu ama hükümet bir verdi iki aldı.”