‘Mutfakta yangın var, tencere boş, file boş’

  • 19:11 25 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
İSTANBUL - Tüm Emekliler Sendikası İstanbul Şubeleri, yaptıkları açıklama ile artan zamlar karşısında kötüleşen yaşam koşullarına dikkat çekti.
 
Tüm Emekliler Sendikası İstanbul Şubeleri, yaptıkları açıklama ile kötü yaşam koşullarına dikkat çekerek, ek zam talebinde bulundu. Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskelesi önünde yapılan açıklamaya çok sayıda sendika üyesi katıldı. “Emekli maaşıyla geçinemiyoruz, insanca yaşamak istiyoruz”, “Emekli maaşı yetmiyor, ek zam istiyoruz”, “ Mutfakta yangın var, tencere boş, file boş” pankartlarının yer aldığı açıklamada, “İnsanca yaşamak istiyoruz” ve “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganları atıldı. 
 
'Emekliler kendi haline bırakıldı'
 
Sendika adına açıklama yapan Kadıköy şube üyesi Semra Aydın, koronavirüs salgını ile birlikte daha kötü şartlarla yaşamak zorunda kaldıklarını, AKP’nin ise bu süreçte salgından olumsuz etkilenen kesimleri kendi başlarının çarelerine bakmaya bıraktığını ifade etti. Zaten yetersiz olan emekli ücretlerinin salgınla beraber iyice yetersiz hale geldiğini, açlık sınırında yaşayan emeklilerin özellikle sağlık giderleri ve koruyucu tedbirler için harcama yapmak zorunda kaldıklarını dile getiren Semra, açıklanan ekonomik paketlerde ise emeklileri rahatlatacak hiçbir önlem alınmadığını belirtti. 
 
Semra, iktidardan taleplerini şöyle sıraladı:
 
“*En düşük emekli maaşı açlık ve yoksulluk sınır rakamları dikkate alınarak insanca yaşayacak bir düzeye yükseltilmelidir.
 
*Emekli maaşlarının sahte enflasyon oranına göre yüzdelik zamlarla belirlenmesi uygulanmasından derhal vazgeçilerek emekli aylıklarının toplu sözleşme yolu ile belirlenmesi için gerekli olan yasal ve anayasal düzenlemeler biran önce gerçekleştirilmelidir.
 
*Yılda 2 kere verilen ikramiyeler 4 sefere çıkarılmalı ve maaş tutarından ödenmelidir.
 
*Sağlık hizmeti alırken yapılan kesinti ve katkı payları kaldırılmalıdır. Sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz ve kamu denetiminde olmalıdır.
 
*Emekliler için Mart ayından geçerli olmak üzere 6 ay süresince her ay için 2 bin TL salgın desteği yapılmalıdır.
 
*İkinci bir işte çalışmak zorunda kalan emeklilerin hak kayıpları devlet tarafından karşılanmalıdır.
 
*Elektrik, su ve doğalgaz, emekliler için yüzde 50 indirimli olmalıdır. Aradaki fark sosyal devlet olmanın bir gereği olarak devlet tarafından karşılanmalıdır.
 
*Emekliler ve eşlerin toplu ulaşımdan ücretsiz olarak yararlanmalıdır.”