’30 yıl çalışanın son umudu kıdem tazminatı’

  • 09:01 30 Haziran 2020
  • Emek/Ekonomi
Şehriban Abi
 
DERSİM - TES ile kıdem tazminatının fona devrilmesine ilişkin konuşan DİSK Genel-İş Dersim Şube Başkanı Şükran Yılmaz, “30 yıl boyunca çalışan her emekçinin son umudu kıdem tazminatı oluyor. DİSK olarak tüm işçi, emekçileri saraylara karşı direnişe, alanlara eylemlere ve sokaklara davet ediyoruz” dedi.
 
Kıdem tazminatının “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi” (TES) kapsamında fona dönüştürülmesine ilişkin yasa taslağının gündeme gelmesiyle birlikte emekçiler, gelecekte bir güvence anlamına gelen kıdem tazminatının kesilmesi endişesini yaşıyor. Sendikalar ise işçinin, emekçinin hakkının gasp edileceğini belirterek, yasa taslağına karşı çıkıyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Hizmetler İşçileri Sendikası (Genel-İş) Dersim Şube Başkanı Şükran Yılmaz, hem kıdem tazminatının gaspını hem de ekonomik krizin işçiye, emekçiye etkilerini değerlendirdi.
 
‘Her bomba işçinin sofrasında ekmeğini azaltır’
 
Sivil toplum örgütlerinin düşüncelerini rahat ifade edebildiği, faaliyetlerini rahat yürütebildiği dönemlerin geride kaldığını belirten Şükran, savaş politikalarına işaret ederek, “Atılan her bir bomba işçilerin sofrasından eksilen bir ekmektir” dedi. Şükran, “Her bir can kaybı da bu ülkenin can kaybıdır. Bu ülkede siyasal istikrarsızlık olduğu sürece ekonomik istikrasızlık da sürecektir. Biz bunu 90’lı yıllardan bu yana yaşıyoruz. İşsizlik her zaman had safhadaydı ama son süreçte yüze katlandı. Pandemi sürecinde ise tam dibe vurdu” ifadelerini kullandı.
 
‘Saraylar onlarınsa alanlar bizimdir’
 
Türkiye’de bir korku duvarı yaratıldığını dile getiren Şükran, “STÖ’ler konuşamıyorsa, demokratik örgütler konuşamıyorsa bu ülkede savunma şiddetle karşılaşıyorsa, tüm kesimlerin içinde bulunduğu durumunun çok ağır olduğunun göstergesidir. Şimdi de kıdem tazminatı gündemde ve konuşulmasına izin verilmiyor. Birçok alanda işçilerin adına konuşarak taleplerini dile getiriyoruz. Kıdem tazminatı konusunda genel merkezimizin görüşmeleri kapsamında çıkarılması gereken programlar elimizde. Saraylar onlarınsa alanlarda bizimdir” diye konuştu. 
 
‘Kadınlara eşit ücret sağlanmıyor’ 
 
Kadınların özel istihdam alanlarında iş bulamadıklarına, kamu alanında çalışmış olsalar da birçok yerde ücretlerinin erkeklerden daha az olduğuna işaret eden Şükran, bundan dolayı işçi kadınların gelecekleri için bir güvence istediğine dikkat çekti. “30 yıl çalışmış, hiç tatil yapamamış bir emekçinin ruhen yıpranmış olsa da en azından kıdem tazminatını almasının bir güvence olduğunu” kaydeden Şükran, “Ve iktidar bunu ellerinden alıyor. İnsanlar rahat yaşayamıyor, tatil dahi yapamıyor. Emekçi halk ekonomik krizin her döneminde mağdur oluyor. 30 yıl boyunca çalışan her emekçinin son umudu kıdem tazminatı oluyor” ifadelerine yer verdi.
 
Şükran, kıdem tazminatı ve kazanılmış tüm haklara dönük saldırılara karşı emekçileri alanlara çağırarak, “DİSK olarak tüm işçi, emekçileri saraylara karşı direnişe, alanlara eylemlere ve sokaklara davet ediyoruz” dedi.