Evdeki hesap pazara uymuyor

  • 09:01 30 Temmuz 2020
  • Emek/Ekonomi
VAN - Pazar alışverişinden elleri boş dönen kadınlar, “Evdeki hesap pazara uymuyor. Elimizi neye uzatsak geri çekiyoruz” diyor. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, enflasyon haziran ayında yüzde 1,13 artış gösterirken yıllık bazda yüzde 12,62 oranında. Salgınla birlikte derinleşen ekonomik kriz nedeniyle yurttaşlar temel ihtiyaçlarına daha erişemiyor. En uygun fiyata ürün alabilmek için pazarları dolaşan kadınlar, eli boş ya da bir iki poşetle dönebiliyor. Van’ın İpekyolu ilçesine bağlı Hacıbekir (Xaçort) mahallesinde kurulan pazarda mikrofon uzattığımız yurttaşlar temel ihtiyaçlarını alamayacak duruma geldiklerini söylüyor. 
 
‘Esnaf da alışverişe gelen de perişan’ 
 
“Elimi neye uzatırsam alamadan çekiyorum” diyen Elif Öğüt, halkın salgın sonrası daha da yoksullaştığını ifade etti. Elif, “Kiracı olanlar evinde çaresiz bir durumda. Pazara gelen müşteriler bir şey alamıyor. Pazardaki esnaf da aynı şekilde, günlük kasaları dolu getirdiği gibi geri götürüyor. Yazık akşama kadar güneşin altında boş boş oturuyorlar? Derin bir kriz yaşıyoruz. İnsanlar artık bir kilo domates dahi alamıyor. Bugün biber, domates almaya niyet ettim ancak alamadım. Çalışan yok evimiz kira, elektrik, su faturaları da ayrı. Eşim cezaevinde ona da ayrı para göndermem gerekiyor. 5 çocuğum var hiçbir şekilde idare edilmiyor. İnsanlar perişan halde. Artık bu duruma bir çözüm bulunsun” şeklinde konuştu. 
 
‘Bu bayram da alışveriş yapamayacağız’ 
 
Canan Durmaz da evde çalışan olmadığını  söyleyerek, “Çocuklarımızın çalışabileceği bir yer de yok. Dilediğimiz şeyi alıp buzdolabımıza koyamıyoruz. Kurban Bayramı yaklaştı ancak ne kurban kesebiliriz ne de kendimize et alabiliriz. Bayramda alışveriş yapacak gücümüz yok” diye belirtti. 
 
’10 TL ile geldim’ 
 
Pazara 10 TL ile geldiğini ve evin günlük ihtiyaçlarını karşılayamadığını söyleyen Safiye Kitapçı, “Para yok, kriz var. Evde düzenli geliri olan bir çalışan yok. Günlük ihtiyaçlarımızı zar zor karşılamaya çalışıyoruz. Bir birikim de yok. Pazara geldim ancak evdeki hesap pazara uymadı. Sebze alamadım iki çift çamaşır alıp eve gideceğim. Eli boş eve döneceğim. Allah kabul etmesin” diye tepki gösterdi. 
 
Aygül Yıldırım ise “Elimizi neye uzatsak en az 20-30 TL gidiyor. Eşim hasta, iş yok. Yaşam çok zor” dedi.