Renkli bahçesinde 25 yıldır üretim yapıyor

  • 09:03 12 Ağustos 2020
  • Emek/Ekonomi
DERSİM - Sebzesinden meyvesine ve hayvansal ürüne kadar her şeyi kendi imkanlarıyla elde eden Gülten Gündüz, 25 yıldır yetiştirdiği ürünleri satarak geçimini sağlıyor. Gülten, kalanları ise kurutuyor, reçel, pekmez haline getiriyor. 
 
İktidarın tarım ve hayvancılık politikaları üretimin azalmasına neden olurken, üretici kendi imkanlarıyla yaşamını idame ettirmeye çalışıyor. Hiçbir maddi destek almaksızın çok sayıda kadın, üretime devam ediyor. Dersim’in Mazgirt ilçesine bağlı Köteriç (Güneyharman) köyünde yaşayan Gülten Gündüz bahçesinde ektiği sebze ve meyveler ile hayvancılık ile geçimini sağlıyor. 
 
Gülten’in rengarenk bahçesi, köye gelen herkesin dikkatini çekiyor. Tabii ki bizim de. Bahçenin bir köşesinde leğenler içerisinde kurutulmaya bırakılmış kayısılar, diğer köşesinde ise vişne ve dut. Bu bahçeli eve geldiğimizde bizi iki kardeş karşılıyor önce; ardından ise Dersim’e özgü şalvarı ile sırtında hayvanlara yem vermek için topladığı otları taşıyan anneleri Gülten geliyor.
 
‘Ürünlerimi doğal ve organik ortamda yapıyorum’
 
Gülten ile yaşamına, emeğine dair sohbetimize başlıyoruz. Ancak sohbetimizi ikramsız bırakmıyor Gülten. Bahçesinde çok sayıda sebze ve meyve yetiştirdiğini söyleyen Gülten, meyvelerden bize de ikram ediyor. Peynir, tereyağı, çökelek, tulum peyniri yapan Gülten, “Bunları sipariş üzerine satıyorum. Sütü de sütçüye satıyorum. Hayvancılığın yanı sıra tarımla da uğraşıyorum. Çeşit çeşit meyve ve sebze ekiyorum. Ektiğim ürünleri olgunlaştığında satmaya başlıyorum. Satamadığım ürünleri ise kurutmaya veriyorum. Biberleri, fasulyeleri kurutuyorum, domateslerden salça yapıyorum. Tüm bu ürünlerimi tamamen doğal ve organik ortamda yapıyorum” diye anlatıyor.
 
Mevsimine göre üretim
 
18 dönümlük bahçesinde ekim yapan Gülten, yaptığı üretimin ve ürünün organik olmasının önemine dikkat çekiyor. Meyvelerden reçel, pestil, pekmez de yapan Gülten’in elleri sürekli üretmekte. Ağustos ayında kurutmalara başlayan Gülten, ekim ayında ise turşu yaptığını söylüyor. Gülten, 25 yıldır bu işi yaptığını, ancak son beş yıldır daha aktif olduğunu belirtiyor.
 
Her hayvanın bir ismi var
 
Gülten’in doğa ile arasındaki güçlü bağını hissetmemek mümkün değil. Bitkilerine gözü gibi baktığı gibi, hayvanlar için de aynı hassasiyeti gösteriyor. Hayvanları çok sevdiğini söylemeden geçmeyen Gülten, her hayvanın bir isminin olduğunu da ekliyor. 
 
‘Devlet üreticiye destek sunmuyor’
 
Tüm üretimi hiç destek almadan gerçekleştirdiğini ifade eden Gülten, “Devlet köylüye, işçiye, tarıma, üreticiye hiçbir şekilde destek sunmuyor. Öncelikle tarıma gereken desteğin sunulması gerekiyor. Mazottan gübreye ve hayvan yemine kadar destek verilmesini, fiyatların düşürülmesini istiyoruz. Tüm bu ürünler bize faizsiz bir şekilde verilirse çok daha güzel yerlere gelir, daha güzel üretimler elde ederiz” diyor.