Ne elektrik var ne de kazanç!

  • 09:03 14 Ağustos 2020
  • Emek/Ekonomi
Filiz Zeyrek
 
ADANA - Seyhan’da Enerjisa Toroslar Elektrik dağıtım şirketi tarafından elektriklerin kesilmesi nedeniyle esnaf büyük bir zarara girdi. Esnaflar, yetkililere elektrik sorununun çözülmesi çağrısı yaptı.  
 
Yaz aylarında sıcaklığın 50 derecenin üzerinde seyrettiği Adana’da Enerjisa Toroslar Elektrik dağıtım şirketi tarafından sık sık kesilen elektrik nedeniyle esnaflar zor günler geçiriyor. Kesintinin en yoğun yaşandığı mahalle olan Seyhan ilçesine bağlı Küçükdikili’de esnaf maddi ve manevi sorunlar yaşadığını belirtiyor. 
 
‘Kesinti nedeniyle zararımız çok büyük’
 
Kesinti nedeniyle en çok kazancının olacağı bayram arifesinde kazancının sıfıra indiğini söyleyen giyim mağazası işleten Şilan Karaağaç, “Elektrik bu mahallede sık sık kesiliyor ve bu durum bizi çok fazla mağdur ediyor. Pandemi sürecindeyiz ve geçtiğimiz aylarda dükkânı açamadığımız için ekonomik olarak çok zor günler geçirdik. Normalleşti havası vermek için esnafa kepenk açtırdılar da bizde kazanç değil zarara neden oldu. Kesilen elektrik nedeniyle elektronik olan eşyalarımız bozuldu. Bayramda elimize biraz para geçer diye düşünmüştük ama maalesef elektrik şirketi arifede gün boyu elektriği kesince tek kuruş dahi kazanamadık. Üstüne cihazlarımız da bozuldu. Klimamız bozuk şuan. Akşamları da karanlık diye müşterimiz gelmiyor. Sürekli müşteri kaybına neden oluyor artık” dedi. 
 
‘Zararı kim ödeyecek?’
 
“Bu zararı kim ödeyecek?” diye soran Şilan, gün içinde sıcak olan havada elektriklerin kesilmesinden de yakındı. Elektriğin gün boyu gelmediğini kaydeden Şilan, “Hava çok fazla sıcak ne soğuk su bulunuyor nede serin bir yer. Arayıp sorduğumuzda bakım var deniliyor. Bu yaz gününde ne bakımı?. Ya gece ya da başka bir zaman yapın. Bu böyle giderse biz esnaflar olarak elektrik şirketinin önünde eylem yapacağız ”diye ekledi. 
 
‘Kesinti nedeniyle hayat felç oldu’
 
Ayda bin 600 lira elektrik faturası ödediğini dile getiren kadın kuaförü Bilge Sidan de kazançlarına göz dikildiğini söyledi. Bilge, “Aylardır sık sık yaşanmaya başladı daha öncede çok vardı ama bu ayalarda çok daha fazla kesiliyor. Adana’nın bu sıcağında elektriğin kesilmesi hayatı felç etmesi demek. Ne su ne serinlik yok. Boğulacağız bu sıcaklarda. Bu nasıl bir anlayış. Ben kadın kuaförüyüm. Benim haftada iki gün tek işim oluyor. Oda hafta sonları ve her hafta sonu elektrik kesiliyor. Ekonomisi iyi olan bir halk değiliz. Buranın tüm vatandaşı dar gelirli. Geçimini zor şartlarda sağlıyor. Artık tek kuruş dahi kazanamaz oldum. Benim beyaz eşyalarımın çoğu kesinti yüzünden bozuldu. Defalarca arıyoruz şirketi bu konuda tadilat denilip kapatılıyor telefon. CİMER’e defalarca şikayet için yazdım tek bir dönüş dahi olmadı” sözleri ile mağduriyetlerini dile getirdi. 
 
‘Çözülmezse eylem yaparız’
 
“İlla mahalle esnafı olarak toplanıp eylem mi yapmamız gerek ya da biri kendini yakması mı gerek?” diye soran Bilge, kesintinin yaşandığı yerlerin başında yoksul mahallelerin geldiğinin altını çizdi. Bilge devamında şunları söyledi: “Zengin elit mahallerde böyle bir şey yok bir iki kessinler bakalım cesaretleri var mı? Güçleri anca mazlum halklara yetiyor. Buranın sorunu trafonun yetersiz oluşu. Bizden yüksek vergiler alıyorsun o zaman bu sorunu çözmek yenilemek senin görevin. Biz bunu kabul etmiyoruz. Çözüm olmazsa esnaflar ve vatandaşlar olarak eylem kararı alacağız” uyarısında bulundu. 
 
‘Çok zor şartlarda çalışıyoruz’
 
Dolabına koyduğu yiyeceklerin bozulduğunu söyleyen esnaf Derya Yücel de “Biz dar gelirli vatandaşız ve çok zor şartlarda para kazanıp evimize bir lokma ekmek götürebiliyoruz. Bu zorluklarda buzdolabıma yerleştirdiğim yiyeceklerimiz elektrik kesintisi yüzünden bozulup çöp oluyor. Dolapta bozuldu. Dükkanın durumu daha kötü. Havlar sıcak ve klima çalışmadığı için müşteri daha evde kararını değiştir gelmiyor. Bu kesintiler yüzünden çok fazla zarar görüyoruz tüm esnaflar olarak. Bu bölgede yaz ayarlında bakım yapılmamalı. Gecede insanlar klima kullanıyor. Yazın çok fazla sorun yaratıyor. Çok mağduruz ve bu mağdurluğu kim karşılayacak. Biz bu durumun bir an önce çözülmesini istiyoruz” dedi. 
 
‘Üstüne bize kızıyorlar’
 
Kadın giyim mağazası işleten Zülfiye Çimin ise tepkisini şöyle dile getirdi: “Biz bu mahallenin hem halkı hem esnafı olarak elektrik şirketinin mağduruyuz. Bu mağduriyet giderilmediği gibi bide aradığımızda gergin olduğumuz için bize ters bir dönüş yapılıyor. Sanki biz haksızmışız gibi bide bize onlar kızıyor. Bayram öncesi iş yapmayı düşünüyorduk diğer esnaf arkadaşlar gibi ama maalesef elektrik kesintisi yüzünden kazancım olmadı. Buna ne hakları var, neden zarara uğratıyorlar? Vergilerini yüksek yüksek bir şekilde bizden almayı biliyorlar bir gün gecikse anında kapatmayı da biliyorlar ama söz konusu bizim haklarımız olduğunda neden ciddiye alınmıyoruz? Durmadığım evime 150 TL fatura kesiliyor. Dükkanınki zaten dudak uçuklatır şekilde geliyor. Bu sorun biran önce çözülmeli.”