Vestel'in işten çıkardığı kadınlar: Çıkarılma gerekçemiz örgütlü olmak

  • 09:03 4 Aralık 2020
  • Emek/Ekonomi
Melike Aydın 
 
MANİSA - Vestel fabrikasından çıkarılan İşçi Kadın Meclislerinden kadınlar işten çıkarılmalarının asıl sebebinin örgütlenmek olduğuna dikkat çekerek kadın işçilere dayanışma çağrısında bulundu.
 
Türkiye’de koronavirüs (Covid-19) vakları her geçen gün artıyor. Yaşamını yitirenlerin sayısı yüzleri aşarken alınan tedbirler ise köklü bir çözüme evrilmiyor. Yaklaşık bin pozitif koronavirüs vakasının olduğu ve 7 kişinin hayatını kaybettiği Manisa’daki Vestel fabrikasında işçiler daha yaşanılır bir iş koşulu istedikleri için işten çıkarıldı. Koşulların düzeltilmesi talebiyle basın açıklamasına katılan İşçi Kadın Meclisi’nden Yeliz Kurt ve ona şahitlik yaptığı için işten çıkarılan Tuğba Esentürk hukuk mücadelesi vereceklerini belirterek kadınlara destek ve örgütlülük çağrısında bulundu.
 
‘İş koşulları insani değil’
 
Vestel Elektronik’te ilk olarak 27 temmuz 2016 başlayan 2020’de koronavirüs vakalarının artması ve ölümlerin gerçekleşmesi sonrasında İşçi kadın Meclis’leri üyesi olarak 10 Ağustos’ta yapılan basın açıklamasına katıldığı için işten çıkarıldıklarını söyleyen Yeliz açıklamada iş koşullarının düzeltilmesini talep ettiklerini belirtti. Yeliz, “12 saat çalışmak istemiyoruz dedik. Ne kadar az iş o kadar az temas diyerek pazar günleri resmi tatili kullanmak istiyoruz dedik. Çünkü hiçbir tatilimiz yoktu. Vardiyalar arasında mesai saatlerinin denkleştirilerek dezenfekte olması gibi taleplerimiz olmuştu. Yemekler çok kötüydü. Pandemi denerek sürekli ekmek arası yiyorduk. Besin alamadığımız için kan tahlillerinde B12 değerlerimiz de düşüş gösteriyordu. Bunu dile getirdiğimiz için basın açıklamamızda 24 Ağustosta beni 18. Madde yani perfomans düşüklüğü diyerek işten attılar. Bu süreçten sonra uzlaşma sürecine başvurdum uzlaşma olmadığı için hukuki yolları gözeterek dava açtım” şeklinde anlattı.
 
‘İşyerinde kadınların örgütlenmesinden korkuldu’
 
İş yasasındaki 18’inci Maddeye dayanarak performans düşüklüğü bahane edildiğini ancak devamsızlığa göre belirlenen aylık ve dönemlik performans notlarının en yüksek puanın 100 olduğunu dile getiren Yeliz, işten atılma sebebinin aslında örgütlü olmalarından ve kadınları örgütlemelerinden korkulmasından kaynaklandığını ifade etti.  Vestel fabrikasında en çok kadınların çalıştırıldığına da dikkat çeken Yeliz, “Kadınlar 12 saat kimi zamanlar pazar günü de çalışılıyor. Akşam 9’dan sonra çocuklarla mı hijyenle mi ilgileneceğiz. Kadın olarak ne sosyal hayatta ne de aile hayatında bize zaman verilmiyor. En önemli kısıtlama zamanımızın olmaması. Ama davamı kazanacağımı düşünüyorum vazgeçmeyeceğim. Tüm işçi kadın arkadaşlara hiçbir kadın arkadaşım yalnız değil” diye konuştu.
 
‘İnsan kaynakları bölümü tehdit etti’
 
İşçi Kadın Meclis’lerinden ve Vestel fabrikası işçilerinden Tuğba Esentürk ise Yeliz’le fabrika arasındaki uzlaşma sürecinde Yeliz’in yanında durduğu için işten çıkarıldığını söyledi.Tuğba şahitlik yapmasının öncesinde insan kaynakları bölümünden çağırılıp uyarıldığını ve İşçi Kadın Meclisi üyesi olup olmadığının sorulduğunu belirtti. Tuğba, “İçeride Yeliz’e şahit olacak mısınız gibi hakları olmayan birçok soru soruldu. Benim özel hayatıma dair bile soru soruldu. Sonra bu tür işlerle uğraşmamam gerektiğini şahitlik yapmamam gerektiğini söyleyip küçük tehditler aldık. Bir şeylere güveniyorlar sanırım. Daha sonrasında şahitlik kağıdım fabrikaya gittikten sonra çıkarıldım” diye belirtti.
 
‘İşten kendisi çıkmak istemiş gibi gösterildi’
 
Çıkarma bahanesi üretmek için Akhisar’da ikamet eden Tuğba’yı Manisa’daki Vestel fabrikasından İzmir’deki Gaziemir’de bir başka fabrikaya gönderdiklerini ve kabul etmediği için işten çıkarıldığını ifade edenTuğba, kendi isteğiyle işten çıkmış gibi gösterildiğini aktardı. Ayrıca bir yıl önce de işten çıkmak için verdiği dilekçenin önüne sürüldüğünü dile getiren Tuğba, “Fazla mesaiye zorlanıyoruz. Kadınlar yalnız olduklarını düşünüyorlar, haklarını korumayı öğrenmesi, biraz daha seslerini duyurması lazım. İşçilere daha fazla destek olunmalı” dedi.
 
Davanın ilk duruşması 11 Şubat saat 10.00’da Manisa Adliyesinde 1’inci İş Mahkemesi’nde görülecek.